Robert Kiyosaki on öelnud : „Ärge töötage raha pärast, laske oma rahal enda jaoks töötada.“ Kui paljud meie hulgast seda viimast põhimõtet elus järgivad? Oleme ausad, vähesed. Kusjuures tihtipeale süüdistatakse vale eriala valikut selles, et raha ei õnnestu enda kasuks tööle panna. Tean isegi neid, kes salamisi hoiavad lausa pöidlaid, et kui omal lapsed suureks kasvavad, siis teevad nemad elus selles osas targemaid valikuid. Mis on targem valik?
Tänase päevani on inimesi, kes usuvad, et elukutse valikul peaks arvestama tulevase võimaliku teenitava sissetulekuga, mitte enda personaalse meeldivusega. Kumb on siis ikkagi eriala valikul olulisem, kas oma südamehääle kuulamine või raha, mida hakatakse teenima?
Nõndanimetatud õiged ja valed elukutsed muutusid päevakajaliseks teemaks seoses koroonapandeemiaga, kus oli sektoreid, milles töötavad inimesed, kandsid suuri kahjusid. Halvimal juhul inimesi koondati või saadeti teadmata ajaks lausa palgata puhkusele. Teisalt oli jälle neid sektoreid, millele kriis mõjus pigem positiivselt ning nendes valdkondades töötavatel inimestel polnud kurta millegi üle. Üheks selliseks sektoriks oli IT.
Kuna tänaseni ei ole kriisi mõjud täiesti möödas, siis ongi juurde tekkinud neid inimesi, kes usuvad, et nende kannatuste põhjuseks on lihtsalt vale eriala valik. Mitmed heietavad sellegi üle, et näed, oleks võinud ka IT sektoris töötada ja praegu poleks sissetulekutega mitte mingit probleemi. Nüüd ma tahan natukene neid inimesi kahe jalaga maa peale tagasi tuua.
Esiteks kriisid on erinevad. Seekord oli tervishoiukriis, mis mõjutas turismi, kaubandust, toitlustust jms. Kes ütleb, et mõni järgmine kriis ei ole seotud mingil määral digitaalvaldkonnaga? Keegi ei saa seda garanteerida. Tegelikult eriala valimine ainuüksi sissetuleku järgi on lihtsalt rumalus. Kusjuures, ära saa valesti aru, ma ei taha väita, et hea sissetulek ei ole oluline, ikka on, aga sellest on vähe kasu, kui Sa hiljem ei taha/suuda selles valdkonnas töötada, sest see lihtsalt ei sobi Sulle.
Tean kahjuks mitmeid inimesi, kes on suurt sissetulekut taga ajades läinud ülikooli just IT-d õppima. Mis neist raha nimel eriala õppijatest on tänaseks saanud? Targemad neist, said esimesel aastal juba aru, et see valdkond pole nende jaoks ja vahetasid eriala. Teised punnitasid lõpuni välja, kuid mõistsid oma esimesel töökohal töötades, et see valdkond lihtsalt ei huvita neid ja kui pole huvi, siis pole ehk ka need töötulemused sellised nagu võiksid.
Sa võid nüüd öelda, et mis mul viga rääkida, ma ju ise töötan ka IT sektoris. Tõsi, aga kas ma läksin sinna raha pärast? Absoluutselt mitte. Ma vahetasin sotsiaalvaldkonna sektori IT sektori vastu puhtalt huvi ja teatavas mõttes isegi fanatismi tõttu. Mulle meeldib olla looja ja näha oma töö tulemusi – täpselt seda mulle IT sektor pakub.
Mida ma tahan öelda? Eriala valikul tuleb lähtuda ikka enda huvidest ja meeldivustest, sest need juhatavad Sind õiges suunas. On olukordi ka kui üks eriala lihtsalt ammendab end ja sel juhul on ju täiesti normaalne omandada uus elukutse, aga ikkagi arvestades oma huvisid, sest kui võtta arvesse ainult tulevast võimalikku sissetulekut, siis see tihtipeale ei vii soovitud tulemusteni. Peale selle tasub meeles hoida, et majanduslikult keerulisse olukorda sattumine ei ole põhjustatud valest eriala valikust, vaid puudulikust finantskirjaoskusest. Majanduses on tõusud ja mõõnad loomulikud nagu eluski. Sellepärast ongi oluline käituda rahatargalt – elada alla oma võimete, säästa ja investeerida raha.
Raha on võimalik iga erialaga enda kasuks tööle panna. Milleks siis valida endale elukutse, mis Sulle midagi ei paku ja töötada lihtsalt raha pärast, kui on võimalik elada ka teisiti?