Üle poole aasta tagasi juhtusin juhuslikult Youtube’st kuulama Kaido Pajumaa videoblogi teemal „Kuhu viib meid võimuvõitlus suhetes?“. Toona see teema mind ei kõnetanud, kuid teoreetiliselt kuulates, pani mõtlema küll. Nimelt arvas Kaido Pajumaa, et kõik suhted läbivad võimuvõitluse faasi, kus siis tülitsetakse ja võimutsetakse teineteisega, et hoida oma nn minapilti ja kaitsta ego. Lisaks oma nägemustele tutvustas ta videoblogis ka Andrew Barnesi (Austraalia suhte nõustaja) teooriat. Nimelt jagab Barnes inimesed laias laastus kaheks: pakkujad ja vajajad.

Pakkujad on üldjuhul mehed ja vajajad naised. Nimetus pakkuja ja vajaja tuleneb sellest, et pakkuja on harjunud endast kõike andma ja PAKKUMA, sest tema baashirm on hülgamine, mida on tõenäoliselt lapsepõlves mingil moel kogetud ning seda tal soovi enam kogeda pole, mistõttu temast ongi saanud PAKKUJA. VAJAJALE pole lapsepõlves ehk lihtsalt tähelepanu ja armastust jagunud ning ta on pidanud kõigest olenemata oma eluga toime tulema, sellest tulenevalt on Barnesi teooria seisukohalt vajajal hinges suur auk. Suhete loomisel lähtuvadki mõlemad oma baashirmust. Pakkujatel on selleks hülgamine ja vajajatel lähedus. Seetõttu valivadki pakkujad partneri, kes neid kunagi ei hülgaks ning vajajad valivad kaaslaseks selle, kes neile kunagi ei suuda lähedust pakkuda. Algabki vana hea võimuvõitlus, mis ei ole tegelikult võõras ju meie kellegi jaoks. Küsimus seisneb selles, kas suhete võimuvõitlus on ikka paratamatu osa lähisuhtest?

Idealistina olen mina ikka arvanud, et omades juba eelnevalt teadmisi suhetes teatud perioodil esile kerkima kippuva võimuvõitluse kohta, siis olen tõenäoliselt piisavalt tark, et mitte lasta sel end ja oma suhet mõjutada. Ühel hetkel sain aru, et tegelikult ma ikka nii tark pole. Täiesti mõttetu vaidluse käigus, tuli minusse ära tundmine, et ma kaitsen iga hinna eest praegu oma ego. Teen järeldusi ja tõlgendan asju enda maailmapildist lähtuvalt sh enda haavadest lähtuvalt ning tegelikult ei mõista teist inimest enda kõrval ega saa aru, et tema maailmapildis ei ole asjad päris nii. Peale selle öelge mulle, kui loogiline see tegelikult on, et teineteist armastavad inimesed tahavad üksteisele meelega haiget teha? No ei ole ju, keegi meist ei taha teistele haiget teha. Pigem on need haiget saamised tingitud egost ja haavadest, mistõttu hakatakse asju tõlgendama nii nagu oli minevikus ja sealjuures ei nähta teist inimest ja tema vajadusi enam südamega.

Tol samal õhtul hakkasin ma mõtlema kõigile suhetele, mida teadsin ning minus tekkis tõeline ära tundmine, sest Barnesi teooria peab ju täitsa paika. Nimelt võin julgelt väita, et kõikidest suhetest, mille tunnistajaks mul on au olla, tean vaid ühte paari, kelle puhul ma sellist võimuvõitlust pole üldse täheldanud. Mis on nende saladus? Kohe ütlen. Selle sama saladuse on välja öelnud ka Barnes oma teoorias ning Kaido Pajumaa oma videoblogis. Nimelt neid baashirme tuleb õppida ravima. Neist tuleb koos üle saada. Arvata, et tollel paaril, kelle suhtes võimuvõitlust ei esine, ei tekigi situatsioone, mis annaks pinnast teineteise üle võimutsemiseks, on naiivne. Nad lihtsalt on õppinud sellega toime tulema teisiti. Kuna pakkuja kardab hülgamist, siis on vaja tal õppida end suhtes rohkem avama, tunnistama oma tundeid ja teadvustama, et kellegi enda lähedale laskmine ei tähenda, et see inimene sind hülgaks. Teisisõnu on pakkujal vaja oma süda avada. Vajaja seevastu kardab lähedust, kuigi nagu Kaido Pajumaa oma videoblogis ütles, võib alguses jääda hoopis vastupidine mulje, aga reaalsus on siiski midagi muud. Vajajal on vaja õppida andma pakkujale ruumi. Kellele meist meeldiks pidevad nõudmised ja teada saamine, et tee mis tahad, ikka pole piisavalt hea? Olgem ausad, see lämmatab ja hävitab kõik ilusa.

Seega, kallid lugejad, järgmine kord võimuvõitlusse astudes, teadvustage endale, et te kaitsete lihtsalt oma haavu ja ego. Te ei näe teist enam südamega ning pikapeale võite oma suhte niimoodi lõhkuda, aga seda te vaevalt tahate. Seepärast õppige avama oma süda ja andma ruumi armastusele, sest muu ei olegi ju oluline. Hoidke ja armastage teineteist!