Ühel päeval tuli meil seltskonnas juttu vedamisest. Nimelt nii mitmelegi meist on inimesed öelnud: „Mis sul viga rääkida? Kadestan Sind, vaata, kuidas sul on vedanud…“ Siinkohal siis tuuakse välja põhjused, miks me oleme erilised õnneseened. Kes siis elab teise arvates unistuste elu, kellel on jälle teise arvates kõik elus lihtsasti sülle kukkunud jne. Jah, me kõik oleme oma elus tänulikud selle eest, mis meil on ja nende inimeste eest, kes meiega seda teed jagavad, kuid kas seda on õige nimetada vedamiseks? On inimesi, kes arvavad, et elu, mida nad teise juures kadestavad on nende jaoks saavutamatu, sest neil ju pole niimoodi vedanud. Neile pole juhus midagi kätte mänginud ja mis kõige hullem saatus pole lihtsalt nende poolel. Kuid diskussiooni käigus tekkis meil küsimus, kas juhust, vedamist või saatust sel moel on üldse olemas? Kas tegu pole mitte inimese enda valikutega?

Alati on ju lihtsam süüdistada saatust, juhuseid jms, et mitte võtta vastutust oma elus tehtud valikute eest. Peale selle me ei ela teise inimese elu, et võiksime öelda, et ta on elus kõik hõlpsasti saavutanud. Tunnistan ausalt, et seniajani pole ma kohanud ühtegi inimest, kes poleks eesmärkide nimel vaeva näinud või ka midagi enda elust ohverdanud teatud ajaperioodil soovitu saavutamiseks.

Toon näite sellest, kuidas kõik on valikute küsimus ja vedamine/juhus/saatus ei mängi üldse rolli või on see nii minimaalne ja peaaegu märkamatu. Tolles samas seltskonnas rääkis mulle üks tuttav, kuidas tema elu kadestavad kaks inimest, kellega tema nn elusaatused ja valikud on olnud väga sarnased ning nende poolt sellist kadedust poleks ta osanud isegi mitte oodata. Nimelt tulid need kolm inimest sarnase taustaga perekondadest. Mõlemad vanemad olid küll neil olemas, kuid suurem koormus oli erinevatel põhjustel emadel. Lapsena olid neil kõik vajaminevad asjad olemas, kuid rahaliselt midagi nn priisata ei olnud nagu too tuttav teadis rääkida. Kooliajal mu tuttav enda sõnutsi kohtuski nii Riina kui Elinaga. Nad said hästi läbi ning neil oli palju ühist. Nende läbisaamine hakkas tuttava sõnul kardinaalselt muutuma ülikooli minnes. Riina otsustas viimasel hetkel mitte ülikooli teed ette võtta, sest see ei pidavat elus kuidagi kasuks tulema. Olgu mainitud, et Riina sai kandideeritud erialale ülikooli sisse, kuid loobus sellest kohast sõna otseses mõttes viimasel minutil. Elina ja Mileena läksid ülikooli õppima. Ülikooli ajal tehti mõlemale sõbrale sarnaseid tööpakkumisi ning neil tuli langetada sarnaseid otsuseid. Mu tuttav võttis vastu tööpakkumise edukas ettevõttes, kus talle algselt küll suurt palka ei lubatud, kuid tema nägi enda sõnul tolles ettevõttes arenguvõimalusi. Tema sõber keeldus sellest tööpakkumisest, sest leidis, et sellise raha eest ta ülikooli kõrvalt tööl käima ei hakka. Mis on neist saanud tänaseks? Riina, kes ülikooli teed ette ei võtnud, on olude sunnil tööle asunud oma kodukoha ettevõttes lihttöölisena. Elina, kes polnud nõus ülikooli ajal edukas ettevõttes algselt madalama palgaga tööle asuma, töötab täna küll erialasel tööl ühes väikeettevõttes, kus tema palganumber on kordades väiksem kui mu tuttaval, kes on selle kuue aasta jooksul edukas ettevõttes teinud hüppelise tõusu ning arengu. Kas ta on elus kõik lihtsasti saavutanud ning kõik on talle kergesti sülle kukkunud? Lubage selles kahelda. Nagu te isegi lugedes võite aru saada, tegi ta õigel ajal õigeid valikuid. Ta ei mõelnud kuus aastat tagasi hetkelisele heaolule, vaid mõtles oma tulevikule. Ta sõpradel olid samad valikud, kuid nad valisid teise tee. Seega, kellest sõltub Sinu elu edukus? SINUST JA AINULT SINUST, sest kõik mis Sa teed, teed Sa endale. Loomulikult on lihtsam vastutus lükata vedamise, juhuse ja saatuse kaela, kuid nagu räägitud näitest lugeda võite, võib saatus Su teele veeretada igasuguseid valikuid, kuid kui Sa ise neid märgata ei oska / ei taha, siis mis kasu nendest üldse on?

Eesti vanasõnagi ütleb, et igaüks on oma õnne sepp. Seega enne kui Sa teise inimese elu kadestama hakkad või lajatad talle, kuidas ta ellu on kõik nii hõlpsasti kukkunud, siis pea meeles, et kõik inimesed on oma elus soovitud eesmärgid saavutanud, sest nad on selle nimel töötanud/pingutanud ja ehk ka midagi mingil ajaperioodil ohverdanud. Ka Sinul on võimalik saavutada kõike seda, mida Sa kadestad. Lihtsalt tuleb teha õigeid valikuid, kuid enne nende valikute tegemist tasuks mõelda, mil määral Sa oled valmis nende eesmärkide nimel pingutama ning kas Sa reaalselt üldse tahaksid elada elu, mida Sa teiste juures nii väga kadestad?

P.S. Selguse huvides on näites kasutatud väljamõeldud nimesid.