Usun, et me kõik oleme elus mingil hetkel tundnud, kuidas keegi teeb meile liiga, kas oma sõnade või tegudega. Kuidas vabaneda enda sees olevast halvast tundest, kui peale ülekohut keegi andestust ei palugi? Miks on oluline kõigest olenemata andestada?

Andestamist vajav olukord võib olla väike või vastupidi, niivõrd suur, et andeks andmine näiks ka kõrvaltvaatajale sulaselge hullumeelsusena. Ometi on see vajalik samm, et minna oma eluga rahumeelselt edasi. Mitte tarida elu lõpuni kaasas järjest kogunevaid ebaõiglaseid situatsioone, mille all võid Sa lihtsalt üks hetk murduda.

Inimestega andestamise teemal suheldes olen mõistnud, et jagunetakse kolme gruppi. Esimest seltskonda võib nimetada negatiivse vimma pidajateks. Mis neid iseloomustab? Nad kannavad endaga ebaõigluse koormat kaasas ega taha andestamisest midagi kuulda. Kindlasti ei plaani nad neile osutatud ülekohut ka unustada. Ajapikku võivad nad isegi kibestuda, sest on terve elu praadinud end negatiivses vimmas.

Teist seltskonda võib nimetada liiga headeks inimesteks. Nad teavad, et vihavaenu pole mõtet kaasas kanda. Seetõttu nad andestavad ja unustavad endale tehtud ebaõigluse. Kahjuks teeb just see viimane samm nad ülekohtu põhjustajate jaoks suurepärasteks ohvriteks. Need on inimesed, kes kogevad korduvalt täpselt samu halbu kogemusi samade inimeste poolt. Mõistmata, kus nad vea teevad…

Olemegi jõudnud kolmanda seltskonnani, keda võib nimetada positiivse vimma pidajateks. Kusjuures positiivne vimma pidamine ei ole halb. Mida see üldse tähendab? See grupp inimesi ei kanna ebaõigluse koormat endaga kaasas. Nad andestavad neile osutatud ülekohtu, ent ei unusta õppetunde, mis neile läbi nende situatsioonide õpetati. Kuna olukorrast on õpitud ning üleliigset koormat endaga kaasas ei kanta, siis ei koge nad elus uuesti ka samu ebaõiglaseid situatsioone. Vastupidi, nad liiguvad elus edasi, hankides uusi kogemusi.

Tihtipeale negatiivse vimma pidajad arvavad ekslikult, et andestamine tähendab ülekohtu aktsepteerimist. Küllap oled Sinagi kuulnud või lausa ise kunagi öelnud: „Ei, vot seda ei suuda ma kunagi andestada. Sellist kingitus ma talle küll teha ei mõtle!“ Mida see tähendab? Inimene paneb juba ainuüksi nende lausete välja ütlemisega end vangi. Nii Sa istudki lõputult olukorras, mis on Sulle tõenäoliselt väga palju kannatusi põhjustanud.

Ükskõik, kui suurt ebaõiglust pole Sa pidanud kellegi pärast läbi elama, andestamisega saad Sa kinkida parema elu ainult endale, mitte ülekohtu põhjustajatele. Andeks andmine, mis tuleb sügavalt südamest ega ole pealiskaudne – aitab Sul elus edasi liikuda ilma koormava pagasita. See koorem, mida endaga kaasas kannad, on vaja tagastada selle põhjustajale. Seda saabki tagastada andestades. Püüa võtta seda situatsiooni kui õppetundi nii enda kui tolle inimese jaoks ja tõstagi oma mälupildis need probleemsed kohvrid nende omaniku juurde, öeldes mõttes: „Ma annan Sulle andeks ning tagastan Sulle selle, mis ei kuulu mulle.“

Lõpetuseks Cherie Carter-Scott on öelnud: „Viha teeb Sinu väiksemaks, samas kui andestus sunnib Sind kasvama suuremaks kui Sa kunagi oled olnud.“ Ära siis kanna enda sees viha, mis Sind seespidiselt närib ega vii rahuloluni. Luba endal olla õnnelik ja anna armastavalt ebaõigluse kohvrid tagasi selle omanikele.