Jack London on öelnud: „Elus ei ole oluline omada häid kaarte, vaid halbadega hästi mängida.“ Kas Sa oled märganud, et meie hulgas on omajagu inimesi, kes usuvad, et kõikidel teistel inimestel on rohkem õnne elu igas aspektis või on sünnitud erinevalt neist lausa kuldlusikas suus? Need inimesed on seisukohal, et teistel inimestel on tagataskus ainult head kaardid. Tegelikkus võibolla hoopis vastupidine. Sa küsid, mismoodi? Tegelikult võivad teistel olla käes tunduvalt halvemad kaardid kui vastupidisel seisukohal oleval arvajal. Kuidas teistel siis elus rohkem veab? Siinkohal ei olegi tegu vedamisega, vaid teised inimesed on mängus muutunud lihtsalt osavamaks. Nad oskavad võidu koju tuua ka halbade kaartidega. Kuidas on võimalik halbade kaartidega hästi mängida?
Nagu Sa aru saad võrdlen ma elu lihtsustatult kaardimänguga. Tõsi, meil ei ole kunagi käes võrdseid kaarte. Üks võib sündida kaardipaki tugevamate lehtedega. Kindlasti see annab talle mängus teatava eelise, kui ta oskab seda ära kasutada, aga kui mäng oleks nii lihtne, teaks me ju alati juba peale esimeste kaartide jagamist, kes on mängu võitja. Mis on tegelikkus? Võitja selgub ikkagi mängu lõpus. Nii võibki heade lehtedega alustav mängija lõpetada elus hoopis kehvemal positsioonil kui see, kes sai sündides kaasa keskmise tugevusega või lausa kõige kehvemad lehed. See näitab ideaalselt seda, kuidas on võimalik oma kehv stardiplatvorm muuta enda tugevuseks.
Mida ma olen inimestega vesteldes tähele pannud? Enamik edukaid inimesi on oma õnnestumised saavutanud just kehvade kaartidega. Nende endi sõnul on kesiste lehtedega mängimine neid elus motiveerinud edasi pürgima. Kui oled suuteline halbade kaartidega ühe mängu võitma, mis saab siis teise ja kolmandaga? Kohe ütlen, terve maailm on Su ees valla, sest kui Sa suudad juba halbade kaartidega võita, siis milleks oled Sa suuteline veel siis, kui lõpuks jõuavad Sinuni ka head kaardid? Kas pole motiveeriv? Ära siis piira end mõtteviisiga, et kehvem stardiplatvorm paneb Sind ka elus halvemale positsioonile. See, kuhu Sa oma elus jõuad on täielikult Su enda teha.
Me keegi tegelikult ei tea, mis kaartidega on alustanud teised inimesed, kui nad meile oma lugusid just ei räägi. Jagan teile ühe loo, kus inimesel olid peos ikka päris kehvad kaardid, aga ta ei lasknud ennast sellest häirida. Tema sõnul olid need kehvad kaardid ta kütuseks, et jõuda elus kaugemale. Meesterahvas, kellest ma kirjutan on kahtlemata oma alal tõeline tegija. Nimetame teda selguse huvides Tomiks. Inimesed tema ümber arvavad, et ta on sündinud kuldlusikas suus.
Mis on tegelikkus? Ta sündis majanduslikult väga vaesesse perekonda ja nagu sellest veel vähe oli, liialdas ta isa ka alkohooliga kuni punktini, kus perepea enam ka tööle ei jõudnud. Mehe sõnul pidas ema nende peret üleval, kaasaarvatud isa, kes enam tööle ei naasnudki. Noormehel oli ka vend, kes ei osanud oma kehvasid kaarte ressursiks muuta, mistõttu valis isaga sarnase elutee. Kasvada igapäevaselt sellises keskkonnas võib olla kõike muud kui motiveeriv. Seda enam, et Tomi sõnul ei olnud tal isa tõttu võimalik isegi kodus õppida, sest too lällas ja kutsus oma sõpru ka koju napsitama.
Kas poleks mitte lihtne olnud noormehel kõigele käega lüüa? Siiski ta ei andnud alla. Õppida sai ta ühe oma toonase sõbra juures või raamatukogus. Keskkoolist alates läks noormees ka kooli kõrvalt tööle. Hindeid püüdis ta enda sõnul alati hoida headena, et garanteerida pääs ülikooli. Loomulikult Tom lõpetas ka kõrgkooli ning ongi loonud tänaseks elu, kus ta saab endale lubada kõike seda, millest lapsena vaid unistada oskas. Samas tunnistab ta, et ei ole sugugi unustanud seda sendi veeretamist, mis lapsepõlves teda saatis.
Seega raamatut ei saa hinnata kaane järgi. Isegi, kui Sul tekib arvamus, et kellegi teise elu on tunduvalt lihtsam kui Sinul, siis see ei pruugi sugugi nii olla. Sa lihtsalt ei tea kogu lugu. Tegelikult polegi ju olulised teiste lood, vaid Sinu enda oma. Mõtle, mida saad Sina teha, et muutuda mängus osavamaks, isegi kui oled saanud kaardipakist kõige kehvemad lehed? Kas tõesti ei ole Sul võimalik halbade kaartidega võita või on see uskumus, mille oled endasse võtnud? Kas selline uskumus aitab Sul mängu võita? Kas teistele mängijatele paremate kaartide ettekujutamine on kuidagi abiks mängu võitmisel? Ei ole ju? Aga, mis siis kui Sul ei olegi peos nii halvad kaardid, kui arvad enesel olevat?
Unusta ära oma kaardid ja stardiplatvorm. Nagu jagatud loostki näed, see ei oma tähtsust. Keskendu parem sellele, mida Sa päriselt elult tahad saada ja hakka selles suunas liikuma.