Kas Sina järgid oma unistusi või oled need lükanud kaugesse tulevikku, sest elu vajab elamist? Kahjuks näen, et inimesed loobuvad oma unistustest liiga kergekäeliselt. Paljud tahaksid mulle siinkohal vastu vaielda, sest unistusi ju pole võimalik täita, kui selleks puuduvad rahalised vahendid. Seda eriti juhul, kui näiteks unistuste elukutse ei pruugi alustades isegi leiba lauale tuua, rääkimata muude kohustuste täitmisest. Kas mitte just sel põhjusel ei räägitagi, et unistuste poole tuleb järjekindlalt liikuda? Jah, võibolla ei saa Sa täna kohe oma unistust täita, aga Sa saad juba hakata sinna poole liikuma. Kuidas? Kui puuduvad rahalised vahendid, siis tuleb neid hakata juurde looma ja leida selleks võimalusi, sest tead mis, keegi pole öelnud, et unistuse poole liikumine on lihtne ega nõua teatud ohverdusi.

Loomulikult oleks elu lihtsam, kui kõik saaksid oma unistusi täita mõtlemata majanduslikule poolele, aga me ei ela sellises maailmas. Siin näengi taaskord meie haridussüsteemi põrumist, sest rahalist käitumist lihtsalt ei õpetata. Ometi määrab just see ära inimese edaspidise elukvaliteedi, tervise ja rahulolu elusse üldiselt. Ma ei usu, et keegi saab olla üdini õnnelik, kui ei suuda elu jooksul oma peamisi unistusi täita, sest selleks puuduvad rahalised vahendid. Inimesed, kes oma unistusi ohverdavad ongi paraku need, kes seetõttu ka elus pettuvad, kibestuvad ega näe väga palju helgeid kiiri maailmas üldiselt. Siiski on sellest olukorrast väljapääs olemas meil kõigil. Tuleb vaid langetada rahaliselt tarku valikuid. Kuidas seda siis teha?

Räägin ühe loo, mida vaadates mõtlesin kohe, et tahan seda jagada oma lugejategagi. Nimelt olen ma aeg-ajalt Youtubes jälginud üht Kanada suunamudijat Shawn James-i, kes minu arvates on väga inspireeriv inimene. Tegemist on 50-ndates eluaastates mehega, kes asus umbes 5 aastat tagasi elama oma unistuste elu. Ta ostis koos naisega endale maa koos metsaga ning hakkas ise täiesti üksi ehitama sinna palkmaja. Käesolevalt rajab ta sinna järjepidevalt uusi hooneid.

Ühe video lõpus peatus ta samuti rahalise vabaduse teemal. Teisisõnu jagas ta vaatajatega oma kogemust, kuidas ta üldse sai endale sellist elu lubada. Ta kulutas raha vähem, kui teenis ning investeeris üle jääva raha, et tulevikus elada seda elu, mida ta praegu elab. Ka tema oli minuga samal seisukohal, et unistuse poole liikumine peab olema teadlik samm, mis tähendab ka tarku rahalisi otsuseid ning valikuid. Tema on täna oma eluga rahul ning tõdeb, et varasemate aastate pingutused tasusid end igati ära. Kusjuures ta on ehe näide ka sellest, et kui teed seda, mida armastad, siis raha jõuab sinuni. Ta Youtube jälgijaskond on peaaegu 2 miljonit, aga tolles videoski ta tõdes, et ta ei jäänud sellele lootma. Majanduslik kindlustunne oli tal olemas juba hetkel, mil ta seal oma esimest palkmaja asus ehitama. Mida ma selle looga tahan öelda?

Ka Sinul on tõenäoliselt mingisugune unistus. Ettekujutus elust, mida Sa tegelikult elada tahad. Mõtle, millist elu Sa elaksid, kui raha ei oleks takistuseks? Palju õnne, nüüd Sa tead enda suurt unistust. Järgmiseks sammuks on selle poole liikuma hakata. Kas Sa teadsid, et statistika järgi teeb umbes 80% inimestest igapäevaselt tööd, mis neile ei meeldi. Võibolla oled Sinagi üks neist. Mis minu jaoks on selle statistika juures eriti kurb? Rahaliselt elab neist inimestest enamik palgapäevast palgapäevani. Halvimal juhul pole neil inimestel isegi mitte sääste ja siinkohal pole oluline, milline on nende inimeste neto sissetulek. Mõtle, kui Sa elad palgapäevast palgapäevani, siis millal Sa ükskord saad oma unistusi ellu viia? Millal see tulevik saabub? Mida teha, et see tulevik reaalselt kunagi saabuks, mitte ei peaks vanaduses kurbusetoon hinges tagasi mõtlema, et oleks, vaid toona osanud teistmoodi elada?

Kui ka Sina tahad jõuda punkti, kus raha ei oleks Su unistuste täitmisel takistuseks, siis on Su esmane eesmärk jõuda rahalise vabaduseni. Mida see tähendab? Sa pead muutma suhtumist rahasse. Esiteks kulutama vähem, kui teenid. Sa ütled, et see pole võimalik. Mina ütlen, et on. Tõsi, võibolla pead üle vaatama oma elustandardi, sest üle oma võimete elamine ei vii Sind kohe kindlasti lähemale oma unistuste elule. Iga kord kui midagi ostad, arvesta see ümber oma töötundidesse ja mõtle, kas ikka tahad seda asja osta või oli tegu lihtsalt impulss mõttega?

Kui enamik inimesi teeb tööd, mis neile ei meeldi, siis minu arust vähim, mida enda heaks teha – asuda investeerima. Selleks on vaja kriitiliselt üle vaadata oma kohustused, võibolla ka muuta töökohta, kui palganumber on nii väike, et isegi riiklik pension näib lotovõiduna. Kui Sinu eriala ongi vähe tasustatud siis tea, et kunagi ei ole hilja omandada uusi teadmisi mõnes teises valdkonnas.

Kindlasti on teie hulgas ka neid, kes toovad varmalt välja, et investeerimine on ohtlik. Ma ise investeerin aktsiatesse ja ei ole küll midagi tõsiselt riskantset märganud. Tõsi, Sa pead uurima, mis aktsiaid tasub osta ning aktsia hinna langedes ei tasu neid paanikas müüma hakata. Aktsiaturul on tõusud ja langused täiesti normaalsed. Siiski ei tasu kogu oma aktsiaportfelli panna ühte aktsiasse, vaid osta erinevaid väärtpabereid, sest kui ühel aktsial mingil põhjusel läheb siiski majandusnäitajate poolest kehvasti, on Sul portfellis teised aktsiad, mis selle kahjumi tasa teenivad.

Minu arust on ohtlikum elada palgapäevast palgapäevani ja lugeda ajakirjandusest paaniliselt, et näe valitsus jälle tõstis pensioniiga. Kui oled ise enda pensioni ja unistuste kindlustaja, siis Sind isegi ei kõneta enam pensioniea tõstmine, sest Sa vastutad ise oma sissetulekute eest ning kui tahad, võid juba 30-50 aastaselt piltlikult öeldes jalad seinale visata, oleneb, millal alustad oma teekonda rahalise vabaduseni. Peale seda ei saa Sind miski takistada oma unistuste poole liikumisel.

Lõpetuseks, William Somerset Maugham on öelnud: „Unistused pole mitte eemaldumine tegelikkusest, vaid vahend sellele lähenemiseks.“ Seega ära loobu oma unistustest, vaid liigu nende poole teadlikult. Nendele 80%, kes teevad tänagi tööd, mis neile ei meeldi, tahan ma öelda, et muudke see töö oma tuleviku ressursiks. Kui osa oma rahast investeerida, siis investeerid Sa päriselt oma tulevikku ja unistustesse. Usu mind, mingi uusim tehnika vidin toob Sulle ainult hetkelise rahulolu, aga oma enda aktsiaportfell, loob Sulle võimalusi ja rahalise vabaduse elada oma elu täpselt selliselt nagu oled alati unistanud. Kas see pole piisavalt motiveeriv, et alustada investeerimisega? Tulevik on Su enda kätes, kääri käised üles ja asu tegutsema.