Mõni aeg tagasi kuulasin ma esimest korda Apple asutaja Steve Jobsi kuulsat intervjuud, mille ta pidas 2005. aastal Stanfordi Ülikooli toonastele lõpetajatele. Ta jagas seal väga huvitavaid lugusid ja mõtteid, aga neist üks kõnetas mind teistest rohkem. Nimelt luges Steve Jobs 17-aastaselt üht tsitaati, mis kõlas tema sõnul umbes nii: “Kui Sa elad igat päeva nii, nagu see oleks Su viimane, siis ühel päeval on Sul õigus.” See avaldas mehele sedavõrd muljet, et ta hakkas igal hommikul endalt peeglisse vaadates küsima: “Kui täna oleks mu elu viimane päev, kas ma tahaksin siis teha seda, mida ma täna tegema hakkan?” Ja kui vastus sellele oli mitu päeva järjest olnud „Ei“, siis teadis Steve, et ta peab midagi oma elus muutma. Kas Sina oled endalt kunagi peeglisse vaadates midagi sarnast küsinud ning eitava vastuse korral julgenud tuua oma ellu vajaminevaid muutuseid?

Ma ise olen sarnase mõtteviisi järgi püüdnud elada juba üsna noorest east alates. Nagu lugesid, siis Steve Jobsi kõnetas üks tsitaat. Mind seevastu kõnetas elu ise. Kui juba kuueaastaselt kaotad oma isa taevastele radadele, siis ilmselgelt hakkad Sa elu nägema teistmoodi. Mina mõistsin tol hetkel, et surra võivad ka noored, mitte ainult vanad inimesed. Seega on vaja oma aega väärtustada ja elada elu oma südame järgi. Teised inimesed ei tea, mida Sa tegelikult elus teha soovid, mis on Su suurimad ja võibolla hulljulgemad unistused. Sina tead, milline on Su nimekiri, millele elu lõppedes tagasi vaadates saad öelda – näed, kõik saigi tehtud ja polegi midagi kahetseda, sest see oli üks imeline seiklus toredate kaasteelistega.

Kahjuks olen märganud, et enamik inimesi suhtub talle antud aega nagu piiramatusse ressurssi, aga meil kõigil on antud elada ainult teatud hulk päevi. Kui palju täpselt? Seda ei tea meist keegi. Ometi on meie hulgas omajagu neid inimesi, kes väärtustavad raha rohkem kui oma aega. Kusjuures ma ei taha öelda, et raha ei ole elus oluline. Loomulikult on, aga raha on ALATI võimalik juurde hankida. ALATI. Aega seevastu Sa juurde ei saa, mistõttu sõltubki Sinu elu mõttekus ja rahulolu Su enda langetatud otsustest.

Kas kulutada oma aega töökohas, kus Su tööd ei väärtustata? Kas töötada ettevõttes, kus toimub töökiusamine? Kas veeta oma vaba aeg lähedaste ja sõpradega või tööd tehes? Kas rabada mitmel töökohal või leida üks töökoht, mis on paremini tasustatud? Kas leida aega oma hobidega tegelemiseks või lükata need tulevikku, mis kunagi ei pruugi kätte jõuda? Kas järgida oma unistusi? Kas võtta elus riske või elada turvaliselt? Kas avastada maailma ja tema pakutavaid võimalusi? Kas leida enda ellu oma tõeline eluarmastus või leppida vähemaga? Kas kinkida oma aega inimestele, kes seda väärtustada ei oska?

Kui ma töötasin sotsiaaltöötajana, siis muuhulgas tegelesin ka eakatega. Mida ma neilt õppisin? Suurem osa neist kahetses oma elus väga palju asju, mis jäi tegemata. Miks nad neid ei teostanud? Paradoksaalselt ei olnud neil enda sõnul aega ning nad lükkasid oma unistusi pidevalt edasi. Sellesse tulevikku, mida kahjuks kunagi ei saabunud… Mida siit järeldada? Aega ei ole kunagi, kui Sa ei otsusta, millegi jaoks aega leida. Mõtle hoolikalt, millele oma väärtuslike tunde siin elus tahad tegelikult kulutada.

Lõpetuseks, Charles Darwin on öelnud: „Inimene, kes julgeb tühjalt raisata tund aega, ei ole veel aru saanud elu hinnast.“ Ole Sina targem, ära raiska Sulle siin elus antud aega. Kui tunned, et oled õnnetu ja elad elu, mis ei ole päris see, mida tegelikult tahad, siis ainult Sinu enda võimuses on oma ellu tuua vajalikud muutused. Ole julge. Riski, kui vaja, sest elu lõpus ei kahetseta seda, mis tehtud sai, vaid ikka seda mis tegemata jäi. Seega väärtusta oma aega ning naudi oma elu.