Ronald Reagan on öelnud: „Me ei saa kõiki aidata, kuid igaüks saab aidata kedagi. ” Kusjuures see abi võib olla väga erinev. Kas teadsid, et ka Eestis on lapsi, kellel puudub kodus igapäevaselt soe söök ning pole isegi iga päev midagi kodus hamba alla pista? On lapsi, kellele jõuluvana või päkapikud ei toogi midagi kuuse alla aasta imelisemal ajal, mitte seepärast, et nad oleksid kuidagi teistest kehvemad olnud, vaid vanematel pole kingitusteks lihtsalt raha.

Loomulikult pole abivajajateks ainult lapsed, vaid ka täiskasvanud ning abistada saame teisi väga erinevatel viisidel. Mõnikord vajabki inimene lihtsalt toetavat sõna. Seega meie kõigi võimuses on muuta, kellegi elu paremuse suunas ilma igasuguse hinnalipikuta. Mida see tähendab? Kui Sa oled otsustanud kedagi aidata, siis tee seda südamest ja enda soovist mitte ühiskonnale või teistele mulje avaldamiseks.

Kuna on käes see aeg aastast, mil inimesed aitavad ligimesi rohkem, kui muul ajal aastas, siis on siinkohal hea meelde tuletada, mis on heategu? Heategu on omakasupüüdmatu tegu kellegi heaks, kasuks või abistamiseks. Kahjuks on meie ümber ka neid inimesi, kes heategijaid omakasupüüdlikult ära kasutavad. On neid, kes teevad seda teadlikult ning petavad niiviisi heasüdamlikelt inimestelt raha välja. Samas on neidki, kes teevad seda planeerimata – lihtsalt rumalusest, kus üks vale otsus viib järgnevani ning lumepall ongi veerema pandud.

Ühe näitena võib tuua hiljuti esile kerkinud juhtumi, kus vähiga võidelnud noormees pidi karmile haigusele alla vanduma ning annetajate poolt alles jäänud raha, mis alguses lubati annetada Sihtasutus Hille Tänavsuu Vähiravifondile “Kingitud Elu”, näib olevat ununenud. Mingi väike osa summast küll sinna kanti, kuid suurem osa alles jäänud rahast on kuskil kinnisel arvel raha koguma pandud, et avada tulevikus restoran – Tony auks. Ma olin ka ise üks annetajatest. Ka tean, mida tähendab lein, sest olen oma lähedasi igaviku teele kaotanud, siis esialgu mõistsin igati lähedaste soovi midagi Tony heaks teha. Kui Sa pole lähedast inimest kaotanud, siis Sa ei tea, kui halvav võib olla kaotusvalu – lein. Seega ma ei süvenenud sellesse teemasse nii põhjalikult.

Paar päeva tagasi lugesin meediast artiklit tolle sama juhtumi kohta ning hakkasin sellesse teemasse rohkem süüvima. Minu üllatuseks näib, et noormehe õde on siiski annetajate raha sihtotstarbetult kasutanud. Alustades iPhone ostmisest, mille soetamise lugusid näib olevad rohkem kui üks. Lisaks sellele veel peod jms. Usun, et keegi annetajatest ei osanud seda oodata. Kas ma usun uute teadmiste valguses, et see ülejäänud raha on perel veel alles? Aus vastus on, et ei usu. See olukord näib olevat selline, et neiu sai oma arvele suure summa. Kui esialgu oli vaja raviarveid tasuda, siis oligi kõik veel kenasti kontrolli all, ent mingil hetkel tuli üks halb otsus, mis viis järgneva kehva otsuseni ja tulemus ongi see, et inimene ei saa panga väljavõttega tõestada oma loo paikapidavust. Ma tean, et puudulik finantsharidus viib rumalate otsusteni ning mis läinud – see läinud.

Kas ma arvan, et nad tahtlikult inimesi petsid? Ei arva. Tony oli ka päriselt abitus seisus. Alguses jagati ju kõigile ka raviarveid ja kulusid, millest võib järeldada, et suur osa annetatud summast kasutati siiski Tony abistamiseks. Jah, kahjuks noormehe seisund oli liiga raske, et sellest kõigest välja tulla, aga mõelge, oma elu lõpul sai ta vähemalt tunda, et nii paljud inimesed hoolivad ja soovivad teda aidata. Ta nägi inimeste headust. Mulle meeldib mõelda, et ka see on midagi väärt.

Millel ma veel tahan peatuda? Negatiivsed ja õelad kommentaarid, mida selle juhtumi meediaväljaannetest ja „Tony ravi teekond“ lehelt võib lugeda. Ma mõistan inimeste pettumust, aga eks me kõik annetasime oma vabast tahtest. Usaldasime suure summa noore neiu hoolde ning ega see õelus ning negatiivsus seda järele jääma pidanud raha vähiravifondile kuidagi ei vii. Teod ja otsused on tehtud. Meil tuleb lihtsalt sellega leppida. Eks see ole lihtsalt üks õppetund annetajatele, mis kahjuks raskendab nende inimeste olukorda, kes vajavad annetusi eraisikuna ning kasutavad seda sihtotstarbeliselt. See võibolla ongi selle loo kõige kurvem tagajärg.

Kuna mitmed inimesed, kes on annetanud otse abivajajale, mitte organisatsiooni kaudu aidanud, toovad välja, et nemad ikka nii kahtlevad, kas inimesed või nende lähedased kasutavad raha sihtotstarbeliselt, siis iga negatiivne juhtum kitsendab paraku selliste annetajate ringi veelgi. Loodetavasti ei loobu need inimesed üldse abistamast, sest heategevusorganisatsioonid kasutavad raha siiski sihtotstarbeliselt ning teevad ka abistatavatele inimestele taustauuringu, kas abi ka reaalselt vajatakse. Nende kaudu annetamine on paraku kõige turvalisem.

Üldiselt ma usun sellesse, et headus sünnitab headust. Kusjuures heategu ei pea olema ainult rahaline. See võib olla ka kingitus, füüsiline, emotsionaalne või vaimne abi, mida Sa tunned, et saad teisele inimesele pakkuda ilma midagi vastu ootamata. Seega ära lase tilgal tõrval meepotti ära rikkuda. Hoia headust oma hinges ning ära loobu ulatamast oma abikätt seal, kus seda päriselt vajatakse. Ole see, kes näitab valgust tunneli lõpus.

Lõpetuseks, Maya Angelou on öelnud: „Ma olen õppinud, et inimesed unustavad, mida sa ütlesid, inimesed unustavad, mida sa tegid, kuid inimesed ei unusta kunagi, kuidas sa neid tundma panid.” Märka inimesi enda ümber ja vaata neid oma südamega. Kui Sul on võimalus, siis aita ligimesi, kes seda vajavad ja tee seda südamest. Ära alahinda andmisrõõmu ja võimet muuta kellegi elu kas või natukenegi paremaks, kui see oli varem. Ole Sina see, kes näitab, et headus ei ole maailmast kuskile kadunud. Me märkame ja hoolime.