Mida tähendab täiuslikkus? Eksimatust. Kas on võimalik elus ükskõik mida teha perfektselt või on eksimine ikkagi inimlik?
Mõned arvavad, et täiuslikkus on see, mille poole püüelda. Teised on jälle mõistnud, et püüd olla täiuslik on justkui üks hirmu kihtidest, mis tegelikult takistab riskide võtmist ning paradoksaalselt pidurdab ka unistuste elluviimist? Kuidas? Sa pühendad liiga palju aega oma hirmule ebaõnnestuda, mistõttu püüad olla täiuslik ning ette valmistuda kõigiks ootamatusteks, aga tead mis? See pole lihtsalt võimalik. Sa ei saa kõike teada. Elu on täis ootamatuseid isegi siis, kui hakkad oma unistusi püüdma.
Ma usun, et keegi teist ei soovi ise oma unistustele kaikaid kodarate vahele pilduda, aga täpselt seda inimesed tihti teevadki. Mitte keegi teine ei saa Sind kunagi takistada oma unistusi täitmast. Kõik sõltub Sinust endast. Kui oled inimene, kes püüab kõike täiuseni lihvida ning tunneb seetõttu, kuidas teised suudavad oma unistuste poole liikuda justkui mängleva kergusega, siis on aeg hakata vähendama endas perfektsionismi ja suurendama tegutsemist. Tean, et lihtsam öelda, kui teha.
Inimestega vesteldes olen mõistnud, et on neid, kes satuvad oma unistuste püüdmisel tõelisse segadusse. Neil on palju huvipakkuvaid valdkondi, millega nad tahavad tegeleda. Kui paluda neil üks välja valida, siis nad ei suuda. Kõik on võrdselt head ning isegi sisetunne ei ole neile siinkohal abiks. Mida siis teha? Esiteks olen mina soovitanud mõelda, kas neid valdkondi annab kuidagi ühendada? Näiteks luua nõndaviisi mingi uudne teenus või toode. Kui seda ei anna teha, siis on kõige mõistlikum siiski üks valdkond välja valida ning asuda seda unistust täitma. Kui üks saab täidetud või teekonnal selgub, et tegelikult see valdkond ikkagi ei paku erilisi väljakutseid, saad ju valida oma nimekirjast uue. Seda hetkeni, mil oled täpselt teadlik, millist elu Sa soovid ning milliseid unistusi tahad püüda.
Kusjuures olen märganud, et neil inimestel, kes oma unistuste püüdmisega kimbatusse satuvad, on veel üks ühine joon – nad tahavad oma unistusi püüda täiuslikult. On neid, kes hakkavad mitme valdkonnaga korraga tegelema, aga püüavad kõike täiuseni lihvida enne tegutsema asumist. Ütleme nii, kui juba ühes valdkonnas on keeruline täiust taga ajada, sest elu ikka toob Su ette erinevaid ootamatuseid, siis mõtle, mida teeb see inimene, kes püüab sama asja teha mitmes valdkonnas korraga. Rõhutan, et ma ei räägi tegutsemisest, vaid täiusliku tegutsemise planeerimisest. Usu, see ei vii kuhugi. Täiuslikkust sellises mõttes lihtsalt ei eksisteeri. Täiuslikkust ei tasu segamini ajada enda unistuste poole targalt liikumisega, mis eeldab, et viid end hästi kurssi valdkonnaga, kus tahad midagi saavutada. Ilmselgelt teed ka oma tööd selles valdkonnas hästi, sest see on ju Su unistus.
Täiuslikkuse püüdlus on aga see, kui Sa sõidad täna Tartust Tallinnasse ja enne sõitma hakkamist mõtled, mis saab, siis kui põder just sellel kindlal maanteelõigul Su auto ette jookseb. Mida Sa siis teed? Kas jõuad pidurdada? Oleneb, kui kiiresti ta tuleb? Sa teed järelduse, et pead sel teelõigul lihtsalt ettevaatlikumalt sõitma. Nüüd tabad ennast juba mõttelt, kui Tallinnasse jõuad ja Sul pole autot kuskile parkida, sest kõik kohad on kinni. Kuhu Sa siis auto viid? Taaskord jõuad järeldusele, et tegelikult saad vajadusel parkida ka lähedal asuva sõbra hoovi. Teekonnal olles ei jooksegi Su auto ette ühtegi põtra sellel maanteelõigul, mida nii hirmsasti kartsid. Seevastu jookseb Sulle ette rebane. Tunduvalt väiksem loom ja väga ootamatul maanteelõigul. Ehmud, kuid reaktsioonid olid piisavalt kiired, et nii loomake kui ka Sa ise pääsesid vaid ehmatusega. Mõistad, kuhu ma oma jutuga rihin?
Sa ei saa kõike teada ega oska ka parema tahtmise korral kõigega arvestada, mis võib Su elus ette tulla, kui otsustad asuda oma unistusi täitma. Tähtis on teekond ja usk endasse. Usk sellesse, et Sa suudad kõigega toime tulla, millega elu Sind unistuste rajal võib üllatada. Tähtis on lahenduste leidmise oskus.
Mida on oluline mõista? Unistusi ei saa täita, kui Sa nende täitmist ainult planeerid ega astu ühtegi sammu nende täitmise poole, sest SA POLE VEEL VALMIS. SA EI TEA JU VEEL KÕIKE. SA EI OLE VEEL SELLES VALDKONNAS TÄIUSLIK. Keegi meist pole täiuslik. Eksimine ongi inimlik ja selles pole midagi halba. Kui eksid milleski, siis see on isegi hea, sest nüüd oled tulevikus kogemuse võrra rikkam ning Sul on rohkem teadmisi, kui oli teekonna alguses, mil lihtsalt täiust taga ajasid.
Seega, unistuste saavutamiseks on vaja hakata sinna liikuma, mitte planeerida kuidas liikumist võimalikult täiuslikult alustada. Liikumine ise on oluline. Täiuslikkuse alla võib liigitada ka suurelt tegutsema hakkamise. Miks? Tihtipeale need inimesed, kes tahavad suurelt alustada, kardavad, et kui liikuda unistuste poole väiksemalt, siis ei jõua nad kuhugi. Mis on tagajärg? Kui kohe pole võimalik suurelt alustada, jäetakse üldse unistus täitmata. See on vale. Suurte unistuste täitmine algab ikka esimesest sammust sinna unistuse poole. Mitte lihtsalt mõttest, vaid tegutsemisest. Kõik suured tegijad on pidanud kunagi tegema lihtsalt selle esimese sammu, mida mitte keegi peale nende endi ei märganudki.
Mõtle, kui tahad minna Tallinnast Londoni, kas eeldad, et pead sihtkohta jõudma 10 minutiga? Ei eelda ju. Miks Sa siis oma unistuste poole liikudes sead endale piiranguid püüdega olla täiuslik, seades ebarealistlikke ootusi või kiirustades sihtkohta jõudmisega. Seda enam, et kiiret ei ole kuskile, sest tegelikult pole oluline sihtkoht, vaid teekond, mida peab oskama nautida.
Lõpetuseks, Marcel Proust on öelnud: „Meile ei anta tarkust; peame selle ise avastama pärast teekonda, mida keegi ei saa meie eest ette võtta või mille eest meid säästa.“ Pea seda meeles ja liigu julgelt ning enesekindlalt oma unistuste suunas.