Töötades sotsiaalvaldkonnas puutusin ma kokku ka nende inimestega, kes olid sattunud väga keerulistesse rahalistesse raskustesse. Siinkohal ei pea ma silmas neid inimesi, kes elasid lihtsalt palgapäevast palgapäevani, vaid neid, kes olid langenud võlaorjusesse. Tihtipeale veel kiirlaenude orjusesse, sest oleme ausad, kui Su rahadega majandamine on varemgi silma paistnud suure riskantsusega, siis milline pank Sulle ikka laenu annab…

Kahjuks ei peata pankade eitavad vastused inimesi, kes on riskantse majandusliku käitumisega ning just sel põhjusel kiirlaenu firmad saavadki eksisteerida. Siin kehtib see ütlus, et vaesed jäävad veel vaesemaks. Miks siis inimesed ikkagi langevad võlaorjusesse?

Tegelikult on põhjuseid erinevaid, kes on võtnud kelleltki võlgu, aga tasuda pole millegi eest, mistõttu tundub lausa geniaalse ideena võtta peale järgmine laen, et tasuda ära eelmine. Suured intressid jäetakse sealjuures muidugi arvestamata. Samas on ka neid juhtumeid, kus inimesed on langenud kasiinosõltuvusse. Need inimesed kohtlevad laenu lausa kui investeeringut, seda muidugi selle hetkeni, mil kogu laenatud raha on kaotatud ning paradoksaalselt on võlakoorem nüüd veel suurem. No ja siis on neidki, kes lihtsalt elavad üle oma võimete.

Mis on neil kõigil inimestel ühist? Neil puudub rahatarkus. Keegi ei ole neile andnud põhilisi teadmisi, kuidas peaks rahaga ümber käima ning vanale koerale on juba väga keeruline uusi trikke õpetada. Minu meelest see tõestab taaskord seda, et koolides on vaja õpetada põhilisi rahalisi teadmisi, sest nende teadmiste puudumine suurendab ühiskonnast vaesust ning ka vaimse tervise häireid. Iga inimese psüühika ei pea vastu pingele, mida võlad paratamatult igapäeva ellu kaasa toovad. Kuidas langetada tarku majanduslikke otsuseid, et mitte sattuda elama võlaorjusesse?

Kõige olulisem on hoida kulutused kontrolli all. Kuidas? Esimene kuldreegel: raha tuleb kulutada ALATI VÄHEM, kui seda SISSE TULEB. Ma tean, et on inimesi, kes hakkavad siin vastu vaidlema, ja väitma, kuidas see võimalik pole. See on võimalik. Lihtsalt võibolla on vaja oma elustiil üle vaadata. Üle oma võimete elamine on kindel tee vaesusse. Kui Sul on väike sissetulek, siis tõsi, Sa ei saa endale üürida/osta kõige uhkemat korterit. Ka ei tasu endale lõputus koguses tarbelaene peale võtta, et soetada kõige uhkemaid telefone/arvuteid vms. Lisaks sellele tasub üle vaadata ka erinevad püsilepingud ja -teenused.

Mis veel? Hakka oma kulusid ja tulusid kirja panema. Miks? Nii on hea omada ülevaadet, kuhu Su raha tegelikult kulub. Kui tahad jõuda punkti, kus ettenägematu kulu ei vii Su perekonda rahalise krahhini, siis minu arust on see seda väärt. Kindlasti on nüüd neid inimesi, kes küsivad, et mis elu see selline on? Elada alla oma võimete ja lihtsalt vireleda. Usu või mitte. Need, kes elavad alla oma võimete ei virele absoluutselt.

Mis on teine kuldreegel? Oska eristada head laenu halvast. Kodulaenu peetakse üldjoontes heaks. Kalkulatsioone tehes mõistad isegi, et kui üürid korterit ning Sul on võimalus sama korter ka osta, siis viimane tehing on kasulikum, sest laenumakse on väiksem kui üür. Kui üüri makstes maksad Sa lihtsalt, kellelegi raha, siis kodulaenu makstes on Sul võimalik  endale kinnisvara soetada. Sa maksad laenu enda heaolu nimel. Mida tuleb arvestada? Jällegi üle oma võimete ei tasu kodulaenu võtta. Arvestama pead ka sellega, kui juhtuvad ettenägematud asjaolud. Näiteks kaotad töö ja saad uue, mis on madalamalt tasustatud – Sa pead oma laenu suutma tasuda ka sellise variandi puhul.

Aga räägime nüüd sellest, millised on halvad laenud? Kiirlaenud, tarbelaenud jms. Miks? Nende intressid on absurdselt kõrged. Peale selle ei ole nende laenude võtmine absoluutselt vajalik.

Mis on kolmas kuldreegel? Tee endale eraldi konto, kuhu hakkad koguma raha ettenägematuteks asjaoludeks. Mida ma siin silmas pean? Tegelikult on see konto eelkõige Su tuleviku kindlustus. Sa imestad, miks Sul midagi sellist vaja peaks minema? Kui Sul peaks ootamatult näiteks külmkapp või pesumasin katki minema, siis saad soetada uue ilma igasuguse laenuta. Sul pole tarbelaenu enam vaja, sest Sul on endal olemas ettenägematute kulude konto.

Nüüd võid Sa küsida, aga mis siis, kui mul ei lähe midagi ootamatult katki? Mis kasu see eraldi pangakonto mulle toob? Ma küsin kohe vastu, aga mis saab siis, kui Sa töö kaotad või soovid töökohta vahetada? Kui tõenäoline on, et leiad hea ja Sulle sobiva töökoha koheselt peale töö kaotust? Üldiselt see ei ole väga tõenäoline. Seetõttu ongi mõistlik koguda ettenägematute kulude pangakontole vähemalt 6 kuu sissetulek. See tähendab, et töö kaotuse korral on Sul aega kuu asemel uut tööd otsida 6 kuud. Miks see hea on? Lisaks sellele, et Su elukvaliteet on kindlustatud peale töö kaotamist. Saad nüüd rahulikult ka uut tööd otsida ega pea leppima nagu enamik inimesi esimese ettejuhtuva kohaga, mis töökeskkonna mõttes ei pruugigi kõige parem variant olla. Peale selle on Sul rahalise puhvriga ka tunduvalt vähem stressi.

Lõpetuseks, inglastel on üks eriti huvitav vanasõna, mis kõlab nii „Rahakott ilma rahata pole muud kui tükk nahka.“ Seega, et anda oma rahakotile mõte, on hea, kui seal on ka raha sees ning ikka Sinu enda oma, mitte kuskilt kokku laenatud võlg, mis varem või hiljem tasumist ootab. Kõigi võimuses on elada rahatargalt, kui on olemas vastavad teadmised. Sina oled täna esimesed tarkused saanud, et luua endale parem elu kui enamikul, aga mida nende teadmistega peale hakkad, on täielikult Su enda otsustada…