Kas Sa oled kunagi mõelnud, mis on pikaajalise suhte/abielu saladus? Miks osad inimesed elavad koos terve oma elu, kuid teised vahetavad kaaslasi välja korduvalt uuemate versioonide vastu? Kas teise grupi inimesed lepivad pidevalt vähimaga ning pole seetõttu oma ainsa ja õigega veel lihtsalt kohtunud? Kas pikaajalises kooselus olevad inimesed teevad kompromisse oma õnne arvelt ega oska enam olla iseseisvad? Kas pikk kooselu on lihtsalt juhuse ja õnne küsimus?

Umbes kaheksa aastat tagasi vestlesime sel teemal ühe soliidses eas naisterahvaga, nimetame teda selgus huvides Astaks. Auväärses eas naine oli oma abikaasaga juba 50 aastat abielus olnud ning tal jätkus oma kaaslase jaoks ainult häid ja veel paremaid sõnu.

Kas see tähendab, et nad ei tülitsenud kunagi? Loomulikult mitte. Naise sõnul oli neil algusaastatel sõnasõdasid ikka üksjagu. Asta naeris, et eks noortel inimestel vajasid ikka nurgad rohkem lihvimist ja tühisest asjastki võis seetõttu tüli majja tulla. Siiski nentis vanadaam, et võrreldes teiste paaridega, kellega nad suhtlesid, näis, et neil oli kõige vähem lahkhelisid. Kuigi ega seegi midagi tähenda. Mõnele paarile meeldibki rohkem tülitseda, tõi soliidses eas naisterahvas välja. Ta tuli lagedale näitega oma sõbrannast, kes olevat talle öelnud, et temal hakkaks nii harmoonilises suhtes lausa igav nagu Astal oli oma abikaasaga. Ega muidu ei öelda, et igaühe jaoks on kuskil keegi.

Uurisin toona Astalt, mis on tema arvates pika kooselu saladus?
Eakas daam vastas: „Kõige suurem saladus on see, et saladust polegi. Tänapäeva noored arvavad, et pikk kooselu on midagi salapärast. Ei ole. See on loomulik. Armastus on see, mis inimesi koos hoiab. Teist inimest peab oskama kuulata, mõista ja olla olemas. Kindlasti on abiks ka andestamise oskus, sest kaks kõva kivi head jahu ei jahvata. Mul on abikaasaga vedanud. Ta on mul ka selline pehme iseloomuga, ei ole vihapidaja. Kui oleme tülli läinud, siis lepime ka kiirelt.”

Küsisin Astalt, mis ta arvab, miks tänapäeval on terve elu ühe kaaslasega koos veetmine muutunud pigem haruldaseks?
“Olen isegi tolle peale mõtelnud. Arvan, et isekust on noortes rohkem. Suhtes ei ole ainult MINA, vaid kaaslase õnn ja heaolu on samuti olulised. See ei tähenda, et ennast ohverdatakse, vaid see on selline puhas ja sundimatu andmine, mis on samuti üks osa armastusest. Soov kaaslasele rõõmu valmistada.”

Ta jätkas: “Eks see tarbimismentaliteet on ka oma mõju avaldanud. Näiteks, kui kampsunil tuleb nööp eest ära, siis tänapäeval minnakse poodi ja ostetakse uus. Selle asemel, et õmmelda see nööp tagasi ette. Rääkimata tehnikavidinatest. Mul tütrepoeg ostab uusi telefone peaaegu iga aasta. See aasta täitsa küsisin, kas eelmine läks katki või lihtsalt pole enam raha kuskile mujale panna? Sain ühmava vastuse, et memm sa ei saa nagunii aru. Selles on mu lapselapsel muidugi tuline õigus, et sellisest arutust asjade ostmisest ja välja vahetamisest, ma aru ei saa.”
 
Asta lisas: “Minu arust see tarbimismentaliteet mõjutab ka noorte suhteid. Algul ongi kõik ilus, aga kui hakkavad tekkima lahkhelid ja tülid, mida ikka suhetes esineb, siis selle asemel, et konflikti lahendada, peidetakse pea liiva alla. Omavahel ei osata suhelda ja siis tehakse järeldus, et ei sobita kokku. Leitakse uus, aga ega lõppresultaat ei muutu. Lõpuks ollakse ikka õnnetu ja üksi. See on selline armumise staadiumis siblimine, mida ei lasta kunagi armastuseks välja kasvada. Näen seda enda vennapoja pealt, aga ei saa mina teda kuidagi aidata. Eks iga inimene peab ise jõudma selleni, mis see armastus on ning kuidas ise muutuda paremaks kaaslaseks. Ühte ma sulle ütlen – tõeline õnn elus on armastada ja olla ise armastatud.”

David Hume on öelnud: „Armastus pole midagi muud kui soov teha teine inimene õnnelikuks.“ Väärtustage seda imelist hinge, keda saate nimetada enda armastatuks. Armastage ja hoidke teda. Leidke teineteise jaoks aega. Olge lihtsalt olemas, kuulake, mõistke ning andestage, sest eksida võib meist igaüks. See on lihtsalt õppimise protsess, mis aitab koos tugevamana edasi liikuda, et liigutada koos mägesid, mis üksinda osutusid võimatuks…