Tead neid inimesi, kes peavad iga hinna eest olema naabrist paremad? Enda arvates naudivad nad oma elu, sest saavad endale lubada rohkem kui enamik. Sa arvad, et need inimesed on õnnega koos. Kahjuks tean näiteid, kus teiste jaoks maalitud ilus fassaad ongi ainult väline. Nende inimeste kinnisideeks on muutunud raha taga ajamine, mitte oma unistuse realiseerimine. Õigem on öelda, et raha taga ajades on nad unustanud, mis on nende unistused. Mõni arvab ekslikult, et raha ongi nende unistus. Mõistmata, et raha on ainult maksevahend. Ärge saage valesti aru, ma ei ütle, et raha pole oluline, aga see ei saa olla eesmärk või unistus. Unistuse täitmine tähendab oma ande või annete realiseerimist. Paradoksaalselt toob oma annete rakendamine Sulle ka vajaliku sissetuleku. Siiski mõistavad raha taga ajavad inimesed seda liiga hilja. Tekib küsimus, kas elu lõpus võidab ikka see, kellel on surres kõige rohkem asju?

Vaatasin hiljuti üht saadet Nikola Teslast, kus muuhulgas räägiti, kuidas leiutajal tekkisid uute ideede osas detailsed visioonid, kuidas miski peaks töötama. Ta olevat suutnud neid vaimusilmas väga detailselt näha. Ta oli pidevas tegutsemises ja leiutas tolle aja mõistes tõeliselt innovaatilisi tehnoloogiaid. Temas oli miski, mis ei lasknud tal loorberitel puhata. See oli tema sisemine kutsumus, mis kõnetas leiutajat pidevalt looma midagi uut. See oli tema kingitus maailmale. Ta ei ajanud taga raha ega tuntust, vaid temas oli suur sisemine vajadus tuua maailma leiutusi, mis tundusid enneolematud ning muutsid maailma. Kujutage ette, kui ta oleks elanud täna. Selle asemel, et kasutada oma annet ja täita unistusi, oleks ta oma eesmärgiks seadnud raha teenimise valdkonnas, mis on leiutamisest valgusaastate kaugusel. Lihtsalt seepärast, et olla naabrist parem ja ajada taga raha. Sa ütled, et uute asjade leiutamisega võib ka ju rikkaks ja edukaks saada? Jah võibki, aga see on ju liiga riskantne. Mõtle, kui ta oleks põrunud ja poleks ühel hetkel enam saanud olla naabrist parem. Mis siis naabrid oleks arvama hakanud? Kõlab totralt, eks ole, aga umbes nii mõtlevadki inimesed, kes on oma unistuste täitmise vahetanud välja tühise raha taga ajamise peale. 

Äris kehtib tõde, kui tahad kindlalt ebaõnnestuda, muuda raha tähtsamaks kui idee. Mida selle all mõeldakse? Kõik edukad ettevõtet on loodud vajaka jäämisest. Nähtud on võimalusi, kuidas muuta inimeste elu paremaks. Kuidas oma toote või teenusega kinkida väärtust? Kui mõtlemist alustada punktist, mida peaks maailma looma, et suurt raha teenida, siis oled Sa juba oma mõtetega rappa jooksnud. Toon siinkohal näite elust.

Mart töötas juhtival kohal ühes Eesti ettevõttes. Tal oli hea palk, toredad töökaaslased, aga ta ei olnud oma eluga päris rahul. Enda sõnul oli ta aastaid nn raha taga ajanud, aga tal oli unistus – õppida selgeks pottsepa amet. Ühel päeval ta saigi kooli sisse ning ilmselgelt oli mees õnnetipul. Ka oli ta väga rahulolev päeval, mil temast sai litsentseeritud pottsepp. Kui Sa arvad, et ta läks sellele alale tööle, siis Sa eksid. Hobi korras ta küll tegi tööd oma tuttavatele ja lähedastele, aga sellega asi ka piirdus. Ta töötas veel mitu head aastat samas ettevõttes kuni ta tütar leidis endale kaaslase, kellega koos lõi Mart aasta hiljem ettevõte. Kui te arvate, et ta tegi seda valdkonnas, kus varem töötas või pottsepa ametikohal, mis oli tema tegelik kutsumus, siis te eksite. Ettevõte loodi hoopis valdkonnas, milles polnud kogemusi kummalgi osapoolel, aga millega loodeti suurt kasumit teenida. Mardil ei olnud enam ka seda sädet, mis nooremana, mistõttu ei leidnud ta endas piisavalt energiat tolle valdkonnaga Sina peale saamiseks. Mis juhtus? Ettevõte põrus, sest raske on saavutada edu valdkonnas, mis Sind ei kõneta ja mille loomise kirg on olnud lihtlabane raha kokku kraapimine. Mis sai Mardist? Kui ta oli oma ebaõnnestumisest toibunud, otsustas ta alustada teenuseosutamisega. Lõpuks hakkas ta kasutama annet, millest oli aastaid unistanud – temast sai pottsepp.

Laulja Celin Dion on öelnud: „Unistuste järgimine tähendab järgneda oma südame kutsele. Ma arvan, et Sa ei saa eksida, kui järgid oma südant.“ Järgne Sinagi oma südame tõelisele kutsele. Ära raiska aega tühiste asjade taga ajamisele. Ka Sina oled milleski väga andekas. Ole julge ja kingi maailmale see anne ning vastutasuks kingib maailm Sulle elu, millest oled koguaeg unistanud.