Kas olete tähelepannud kui lihtne on, kui elus on ainult üks valik? Te ei pea mõtlema. Te ei pea otsustama. Te ei pea vastutama ja mis kõige tähtsam Teil pole vaja valida, valik on tehtud Teie eest. Kui tihti meil tegelikkuses on elus vaid üks valik?

Aastaid tagasi ma ei näinud enda ümber valikuid. Mul oli alati ainult üks tee, mida mööda minna ja tavaliselt ei olnud see just kergemate killast. Mul polnud vaja teha valikuid, sest rada, mida mööda ma minema hakkasin jõudis ise minuni ning ekslikult arvasin toona, et ju see siis ongi saatus. Ühel päeval aga tundsin, et ei jaksa enam vastuvoolu ujuda ning sõbraga sel teemal rääkides teatas ta mulle, et ma olevat justkui pime kana ainsa vahega, et too leiab ka tera, aga mina olevat nii pime, et ei oskavat seda leida. Tõtt-öelda ei öelnud ta midagi valesti. Ma kartsin sel perioodil oma elu eest vastutust võtta, mistõttu oli mul kergem uskuda nn saatust.

Paratamatult kui Su ümber on valikuid, siis tuleb Sul varem või hiljem ühe valiku kasuks otsustada, mis jällegi eeldab vastutuse võtmist oma otsuse eest. Minu jaoks oli see toona üks raskemaid ülesandeid, sest ma kartsin teha vale valikut. Ma kartsin eksida. Peale seda kui ma julgesin oma elus olevaid valikuid näha, mõistsin ma seda, et tegelikkuses on neid inimesi päris palju, kes kardavad oma elu eest vastutust võtta ja ma olin toona piisavalt pime, et ei osanud ka seda märgata.

Olete te tähele pannud kui palju meie ümber on tegelikult valikuid, kui me julgeme neid näha? Neid on alati vähemalt kaks, kuid tavaliselt on neid rohkemgi. Võtame lihtsa valdkonna: suhted. Kui inimene on suhtes, mis teda ei rahulda, siis kui tihti ta üldse näeb enda ümber reaalseid valikuid? Üldiselt ta ei näegi või ei taha näha, kuid valikud on alati olemas. Esimene valik on jääda suhtesse, mis teda ei rahulda. Teine valik on oma kaaslasega probleemidest rääkida. Kolmas valik on minna lahku. Neljas valik on minna koos kaaslasega nõustaja juurde, sest äkki annab sedaviisi suhet lappida. Viies valik on otsida armuke. Kuues valik on võtta nn aeg maha. Kindlasti on neid valikuid veel. Miks neid siis ei nähta? Lihtne, sest siis on vaja tegutsema hakata, teha valik ja vastutada tagajärgede eest. See pole paraku alati kõige kergem ülesanne.

On valdkondi, kus valikute mitmekesisus tekitab inimestele lausa segadust, mistõttu on taaskord lihtsam neid mitte näha. Kui inimesele ikka pakutakse tööd kahes edukas ettevõttes, siis millise ettevõtte kasuks ta peaks otsustama? Siit jõuame järgmise punktini, alati ei olegi nii lihtne VALIDA. Tegelikkuses valiku eiramine viitab otsustamatusele ning ka see on valik, aga see valik ei vii meid elus just eriti kaugele.

Seega Teie, kes Te kardate täna oma elus näha valikuid, sest Teil on hirm oma elu eest vastutust võtta ja eksida. Teadke, et hirmud on ületamiseks ja tegelikkuses isegi valest valikust Te ju õpite, seetõttu ei saa see olla täielikult väär. Peale selle annavad valikud Teile vabaduse ja kergendavad Teie elu märkimisväärselt. Niisiis julgege teha valikuid, julgege elada.