Kas Sa usud sellesse, et kui midagi elus ei suju, siis püüab elu Sind raskuste tekkimise kaudu suunata paremale rajale? Kuidas saavad üldse raskused Sind elus paremale rajale viia? Lihtsalt Su elu muudetakse piisavalt ebamugavaks, et Sa hakkaksid mõistma, et edasi enam samal viisil jätkata ei saa. Midagi on vaja muuta. Just see taipamine toobki muutuse. Samas, kas Sa alati mõistad, kuhu Sind tegelikult suunata püütakse?

Inimesed on mulle jaganud oma arvamust sellest, et kui elus on midagi väga halvasti, siis see tähendab, et kõnnitakse valel rajal. Kas see tähendab ikka alati seda? Raskused arendavad meid inimestena edasi ning isegi kui valid oma unistuste rajal käimise, ei tähenda see seda, et elad nüüd õndsas paradiisis, kus väljakutsed on eluks ajaks kadunud. Seega ka õigel rajal olles tabavad meid raskused, mis on lihtsalt ületamiseks. Kuidas siis aru saada, kas rada kus sa käid, on õige või vale?

Seda on hea seletada näite abil. Tänase loo peategelaseks on Siret*. Siret omandas ülikoolis kõrghariduse erialal, millest oli unistanud juba pisikesest plikatirtsust peale. Ta nautis erialaseid õpinguid ning kõik tundus sama ideaalne, kui ta oma unistustes oli ette kujutanud. Seda hetkeni, mil ta alustas tööd esimeses ettevõttes, kus esines töökiusamine, mille üheks ohvriks oli ka meie peategelane. Siret oli häiritud, kuid oma väärtust teades, otsis ta uue töökoha ega jäänud halba töökeskkonda pidama.

Mis sai edasi? Ideaalses maailmas oleks uus töökoht olnudki kõik, millest Siret unistas, kuid kahjuks see seda polnud. Sireti sõnul ei olnud seal küll töökiusamist, aga iganädalaselt nõudis ülemus temalt tasustamata ületundide tegemist, mis hakkas mõjuma tervisele. Nii tundis Siret, et ju ta ikkagi valis vale raja ning need raskused olid ehe tõestus sellest.

Päeval, mil ta mulle oma hirme jagas, küsisin ma temalt esimesena, miks sa arvad, et see eriala on vale? Naine vastas, et kui tal ei ole enam üldse puhkeaega, siis mil moel ta tulevikus peaks pere looma või kas või enda akusid laadima. Ta lihtsalt ei suuda sellise tempoga töötada. Kui ma küsisin, kas talle midagi sellel erialal töötades ka meeldib, siis sealt tuli terve loetelu ülesannetest, mida Siret nautis.

Mis Sa arvad, kas Siretil oli õigus, et ta oli valel rajal ning raskused ta tööelus oli ehe tõestus sellest? Loomulikult mitte. Tõsi, raskused olid ta elus küll selleks, et suunata ta paremale rajale, aga mitte täiesti uuele rajale. Ta oli taaskord sattunud halba töökeskkonda tööle. Seda oli vaja muuta, et ta saaks oma unistuste elu nautima hakata. Eriala ise oli tema jaoks endiselt huvitav, kuid miinuseks olidki lõputud ületunnid, mida ka ei tasustatud. Töö- ja eraelu tasakaal on elus oluline ning võibolla oligi see üks Sireti õppetundidest. Tänaseks töötab Siret heas töökeskkonnas oma unistuste erialal, mille ülikoolis omandas.

Mulle on jagatud ka lugusid sellest, kuidas inimesed töötavadki halvas töökeskkonnas ning eriala ise ei paku neile samuti mitte mingit rõõmu ega entusiasmi. Sellisel juhul võib tõesti elu suunata Sind vahetama mitte üksnes töökohta vaid ka eriala ennast. Tänapäeval on täiesti normaalne, et inimene töötab oma elu jooksul mitmel erineval erialal. See aeg on möödas, kus üks amet õpiti selgeks ning polnudki enam muid väljavaateid, kui eluaeg oma valikule kindlaks jääda. Tänapäeval on Sul alati valikuid, tuleb ise olla julge ja näha võimalusi enda ümber.

Selge on ka see, et mitte keegi teine ei saa Sulle kunagi öelda, kas rada millel Sa liigud, on õige või vale. Sa ise tead seda, sest oma elu ekspert oled Sina. Teised inimesed saavad Sul ainult aidata jõuda Sinu sees peituva vastuseni, aga otsused ja valikud langetad Sa ikkagi ise. Kuidas siis teada, kuhu elu Sind parasjagu suunamas on? Kuula oma sisetunnet – see ei valeta. Mis saab siis, kui Su sisehääl on nii vaikne, et Sa ei oska seda enam kuulata? Sel juhul jaga oma hirme/muresid usaldusväärse inimesega, kes aitab Sul enda sees peituvate vastusteni jõuda. Mis kõige olulisem? Usalda ennast, oma sisetunnet, oma unistusi ning oma rada.


*nimi on muudetud