Öeldakse, et inimesi on raske mõista, aga tunduvalt kergem hukka mõista. Viimast on eriti lihtne teha siis, kui Sa tunned, et keegi on Sind kuidagi solvanud või Sinuga muul moel halvasti käitunud. Ära saa valesti aru, halvasti käitumistel ei ole vabandust, aga ma usun, et tihti inimesed näevad asju liialt enda vaatenurgast. Võibolla isegi võtavad mõnd asja liiga isiklikult, mõistmata, et põhjus miks keegi temaga nii käitus, ei olnud temas, vaid selles inimeses endas. Igal inimesel on oma pagas kaasas ja me ei tea keegi lihtsalt peale vaadates, kui kerge või raske see kellelgi on.

Minevik on andnud igaühele meist omad kogemused. Need kogemused omakorda on voolinud meist need inimesed, kes me oleme. Seetõttu ongi mõni inimene väga sõbralik, teine kibestunud, kolmas ebakindel, neljas suisa vihane, viies salakaval ja seda loetelu võib jätkata lõpmatuseni. Uskuge, mitte keegi neist pole selliseks sündinud, vaid need on programmid, mida inimesed on omaks võtnud elukogemuste põhjal.

Kus ma seda tean? Mulle on uskumatult paljud inimesed oma lugusid usaldanud. Rääkinud avatult südamest südamesse. Neid lugusid kuuldes ma mitte üksnes ei ole inimesi mõistnud, vaid olen tabanud ära alateadvuse mustrid ja uskumused, mis põhjustavad inimeste teatud viisil käitumist. Ma olen sarnase käitumistega inimeste puhul leidnud, et kuigi nende lood võivad olla erinevad, on omandatud kogemused neil siiski sarnased. Teisisõnu on nad ellu kaasa võtnud sama uskumuse.

Näiteks salakaval inimene on teinud järelduse, et ainult kavalusega jõuab elus kuskile. Kas see on tõsi? Loomulikult mitte, aga tema usub seda. Tema maailmas on see tõsi. Kus ta võis sellise teadmise võtta? Kodust? Võibolla sai ta õpetuse mõnelt oma lähedaselt, kes ütles, et kui tahad elus kaugele jõuda, siis pead olema kavalam, kui kõik teised ja liikuma edasi vahendeid valimata. Nüüd täiskasvanuna see inimene püüabki olla nii kaval, et teised ei või iial teada, mida ta parasjagu selja taga sepitseb. Kas salakaval inimene on õnnelik? Julgen kahelda. Küllap ta lihtsalt ei oska muud moodi elada, sest keegi pole talle teistsugust maailma näidanud. Kas salakaval inimene on oma eluga rahul? Ei ole, selline inimene muudkui otsib rahulolu, mõistmata, et selle saavutamiseks on vaja hakata lahendama oma mineviku uskumusi ning asuda end ümber programmeerima.

Tegelikult oleme arvutitega üllatavalt sarnased. Kuidas? Meil on alateadvuses programmid. Oleme need omandanud lapsepõlves või läbi elukogemuste hilisemas eas ja korduste kaudu võtnud omaks uskumuste näol. Kusjuures mõned neist programmidest ei pruugi üldse kasulikud olla. Mis meid arvutitest eristab? Kui arvuti programmi on lihtne muuta soovitud suunas, siis alateadvuse ümber programmeerimine võtab aega tunduvalt kauem ja nõuab teadlikku tegutsemist, mida kahjuks paljud inimesed ei soovigi ette võtta. Eesti vanasõnagi ju ütleb, et teise silmas pindu nähakse, aga enda silmas palki mitte.

Juhan Liiv on öelnud: „Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta.“ Mida ta selle all mõtleb? Kindlasti ei pea ta silmas seda, et inimesed peaksid elama minevikus, vaid pigem ikka seda, et minevikku peab mäletama, et teha olevikus vastavad korrektuurid ja tagada endale parem tulevik. Meil kõigil on oma minevik, mida mäletada. Meil kõigil on alateadvuses uskumused, mis nii mõnelgi juhul on võetud omaks lapsepõlves, aga teenivad meid kenasti edasi tänase päevani, kui me just nendega ise teadlikult ei tegele ja vaheta ajakohasemate programmide vastu.

Mõtle, mis on Sinu uskumused, mille oled kunagi omaks võtnud ning mis on oma ajast maha jäänud? Uskumused, mis Sind ammu enam ei teeni, aga käivituvad teatud olukordades automaatselt. Püüa meeles pidada, et muutused saavad alguse Sinust endast. Sa ei saa muuta enda ümber olevaid inimesi ega olukordi. Sa saad muuta ennast. Ka alateadvuse mustreid on võimalik muuta ja esimene samm selles suunas on oma nn vale uskumuste tuvastamine. Seega, kuidas mõista inimesi enda ümber? Nii kummaline kui see ka ei tundu, mida rohkem mõistame iseennast, seda rohkem mõistame ka inimesi enda ümber. Suhtuge endasse armastavalt ja aktsepteerivalt ning tehke seda ka inimestega enda ümber.