Kui keegi paluks Sul iseloomustada oma eneseusku, kumb sõna on Sinu jaoks iseloomulikum – tuulelipp või kalju? Mida tähendab tuulelipp? Enamasti sõltub Sinu eneseusk teistest inimestest nagu tuulelipu liikumine sõltub tuulesuunast. Kalju seevastu sümboliseerib kindlust – öelgu teised mida iganes, Sina tead oma võimeid ja usud endasse, sest lõppkokkuvõttes tunned ju Sina ennast kõige paremini. Teised näevad vaid seda osa, mida Sa parasjagu otsustad neile näidata.
Pane ennast olukorda, kus oled millegi pärast väga elevil – Sa usud endasse ja oma võimetesse. Sa oled maailmatipul ja tahad oma entusiasmi jagada mõne oma lähedasega. Tahad lihtsalt, et keegi koos Sinuga rõõmustaks, aga mis saab siis kui rõõmu tundmise asemel saad lähedas(t)e poolt hoopis külma dušši krae vahele? Näiteks küsib üks lähedastest, kus Sul nii absurdne idee tekkis? Teine võibolla teatab resoluutselt, et see idee on liiga suur amps Su jaoks. Kolmas lähedane arvab, et suudad selle ellu viia kui pühendud. Kuidas Sa end sel hetkel tunned? Kas oled sama entusiastlik ja eneseusust tulvil või suutsid lähedased Sinusse kahtluseussi süstida? Võibolla tabad end mõttelt, kui mitu lähedast inimest Sinusse ei usu, siis kuidas peaksid seda teised inimesed tegema? Võibolla kardad nüüd isegi, et hindad oma võimeid üle?
Mida rohkem mõtled, seda rohkem pöörled negatiivsete emotsioonide keerises ning märkamatult ongi eneseusk Su maha jätnud. Ilmselgelt selliste emotsioonidega ja negatiivse sisekõnega suuri asju korda ei saadeta. Seetõttu halvimal juhul Sul õnnestubki hirmust ebaõnnestumise ees ja eneseusu puudumise tõttu negatiivne tulemus koju tuua. Mis saab edasi? Nüüd see olukord ainult kinnitas Sulle, et näe lähedastel oli õigus, Sa võtsidki liiga suure ampsu ja tegemist oli absurdse ideega. Mõtle, kas neil ikka oli õigus või panid Sa hoopis oma eneseusu sõltuma lähedaste poolt öeldud lausetest? Teisisõnu Su eneseusk oli tookord tuulelipp. Kuidas järgmisel korral seda viga vältida ja muuta eneseusk sama kindlaks kui kalju?
Esimesena mõtle sellele, kes tunneb Sind ja Sinu võimeid kõige paremini, kas Sina või Su lähedased? Ükskõik kui lähedane keegi Sulle pole, siis oma võimeid tead kõige paremini Sina. Su lähedastel puudub kogu informatsioon ning nii ei saa ju mingeid järeldusi või otsuseid teha. Nemad ei ole Sina. Seega ei tasu iga lähedase kommentaari pärast kohe tuulelipuna kalduda eneseusu puudumisse, kui selleks pole mingit põhjust. Nagu rahvatarkus ütleb: „Las koerad hauguvad, karavan liigub edasi.“
Teisena mõtle sellele, kas Su lähedastel on kogemusi selles valdkonnas, millega nad arvavad Sind mitte hakkama saavat? Kas tegemist on konstruktiivse kriitikaga või lahmimisega nagu meie näites? Kui keegi ütleb Sulle, et Sul on absurdne idee, siis see on lihtsalt ta arvamus. See ei tähenda, et sellest peaks saama Sinu arvamus. Kui keegi ütleb, et see on Sinu jaoks liiga suur amps, siis ma avaldan Sulle saladuse, see inimene ei räägi Sinust vaid endast. Ta hindab Sinu ideed enda kogemuste/hirmude/teadmiste mõõdupuu järgi. Temal on hirm ja ta arvab, et Sinul peaks ka olema. Mõtle nüüd, kas ikka peaks? Kas edasi viib elus eneseusk või hirm? Just, eneseusk – ära lase siis end alla tuua. Mis saab siis, kui saad mõne lähedase käest hoopis konstruktiivset kriitikat? Selles pole ju midagi halba, korrigeerid oma plaane ja liigud targemana edasi.
Kolmandaks mõtle sellele, äkki see lähedane ongi pessimistlik inimene? Sel juhul, mis rõõmu Sa üldse ootasid? Kui inimene on seda tüüpi, et tema klaas on alati pooltühi, siis ta lihtsalt ei näe, et see klaas on pooltäis. Seda isegi mitte juhul kui tegemist pole tema klaasiga. Kui Sinu elus on selliseid inimesi, siis ma ei ütle, et Sa ei peaks nendega suhtlema. Lihtsalt kui teie reaalsused on kardinaalselt erinevad, siis ei tasu nende ütlemisi liialt tõsiselt võtta.
Neljandaks tasub mõelda ka sellele, äkki see lähedane on kade? Siin on vaja lihtsalt pikaajaliselt märke lugeda ja mitte teha ennatlike järeldusi. Sa ütled, et lähedased soovivad meile head ega saa olla kadedad. Ära unusta, et Sa oled inimene ja võid eksida. See tähendab, et pead ekslikult lähedaseks kedagi, kes seda pole. Mine tea, võibolla see inimene salamisi lausa võistleb Sinuga. Seega, kui ta juhtub teadma, et Su eneseusk on sama habras kui klaas, mis maha kukkudes puruneb kildudeks, siis mõtle, kui lihtne on tal Sind takistada liikumast oma eesmärkide suunas. Lihtne just seepärast, et Sa ise oled selle talle lihtsaks teinud. Mis saab siis, kui Sa muutud sama kindlaks kui kalju? Sellised inimesed lihtsalt kaovad Su elust, sest nad on võimetud võistlema eneseusuga, mis on kaljukindel.
Lõpetuseks, Mark Twain on öelnud: „Vältige neid, kes püüavad kõigutada teie eneseusku. See on iseloomulik väikestele inimestele. Suur inimene seevastu sisendab teisse tunde, et teiegi võite suureks saada.“ Ära võta kõike nii tõsiselt, mis Sulle öeldakse. Isegi kui ütlejaks on kõige lähedasemad. Usu endasse ja oma võimetesse, sest just eneseusuga saadetakse elus korda suuri asju.