Kuigi öeldakse, et eestlase lemmiktoit on teine eestlane, ma ei usu, et see päris tõele vastab. Kas meie rahvuses on kiuslike inimesi? Eks ikka on, aga kas Sa tõesti arvad, et on rahvuseid, kus õelaid inimesi ei eksisteeri? Mu palju reisinud sugulane ütles kunagi tabavalt, et tegelikult ei oma rahvused üldse tähtsust, sest inimesed on igal pool ühesugused – on neid, kes on väga meeldivad ja siis on see teine äärmus. Need, kes leiavad vahendi, kuidas Sulle sujuvalt ja võimalikult märkamatult nuga piltlikult öeldes selga lüüa. Kas see tähendab, et inimloomus ongi õel?

Mitmed lugejad on mulle jaganud oma kogemusi inimestega, kes on nende suhtes ebaõiglaselt käitunud, teinud tahtlikult emotsionaalselt haiget jms. Kes on olnud need inimesed? Kas oma lähedased? Õnneks mitte, kuigi eks on küllalt ka väga katkisi peremudeleid, kus talutakse sellist käitumist oma kõige lähedasemate inimeste poolt. Mulle jagatud lugude puhul on negatiivsuse külvajateks olnud – töökaaslased, ülemused, naabrid, tuttavad, võõrad inimesed üritusel/poes/ühistranspordis/sotsiaalmeedias jne. Mida mu lugejad on endaga ebaõiglasest käitumisest järeldanud – inimesed on muutunud õelamaks ning on viha täis ning nad ei mõista, kus saab selline pahasoovlikus alguse?

Ma usun, et inimene sünnib siia maailma puhta lehena. Tõsi, elu alguses jagatud kaardid on kõigil erinevad. Mõni sünnib piltlikult öeldes kuldlusikas suus, aga teisel on väga hea, kui üldse see lusikas eksisteerib. Kas see tähendab automaatselt, et kehvemate kaartidega siia ilma sündinu on tulevikus pahasoovlik inimene? Loomulikult mitte. Ka ei tähenda see seda, et edukasse peresse sündinud laps on tulevikus teiste vastu jäme või kiuslik.

Kus saab siis õelus alguse? Eks selline kiuslikus saab alguse ikka kodust. Vanematest. Kasvukeskkonnast. Nii nagu headus sünnitab headust, sünnitab õelus juurde õelust. Näiteks, kui vanematel on suhtumine, et kõikides nende hädades on süüdi teised inimesed, kellel läheb eranditult paremini kui neil, siis tead mis? Selliste vanemate laps saab ellu kaasa sama suhtumise ning peab lausa õigustatuks naabri/võõra inimese/töökaaslase vms kiuslikult käituda. Sa imestad miks? Eks ikka seepärast, et neil läheb paremini kui temal. Kus ta teab, et neil paremini läheb? Ta ei teagi, aga kuskil ja kellegi peal on vaja ju enda frustratsiooni välja elada. Sellele inimesele on kodus lihtsalt õpetatud, et teiste vastu õel olla, on täiesti normaalne. Siin ei ole isegi oluline, et võibolla see kelle suunas pahasoovlikult käitutakse on elu alguses isegi kehvemate kaartidega alustanud.

Kahjuks on meie hulgas ka neid inimesi, kes naudivad teiste kiusamist. Kas tal on põhjust olla teiste vastu pahasoovlik? Ei. Kas ta on sellist õelust õppinud oma vanematelt? Ei pruugi. Millest see siis tekib? Mõnel inimesel on lihtsalt välja kujunenud raskekujuline isiksushäire, mida iseloomustab igasuguse empaatiavõime puudumine, pahasoovlikus, õelus ja julmus. Kas see annab neile kuidagi õigusi teistega halvasti käituda? Kindlasti mitte, aga paraku neid inimesi see isegi ei huvita.

Miks mu lugejad on märganud viimastel aastatel õeluse ja pahasoovlikkuse kasvu? Kas tähendab, et meie hulgas ongi õelaid inimesi nüüd hulgaliselt rohkem? Ei ole, lihtsalt keerulistel aegadel on inimesed ise ka rohkem mõjutatavad igasugustest vihakõnedest jms. Inimesed on pettunud. Miks? Kui Sa näed, et Sa käid tööl, aga pole enam raha, et kommunaalkulusidki maksta, rääkimata siis toidust/meelelahutusest jms. See on ju ebaõiglane. Inimene, kellel on elus raske, on altim end ka teiste peale välja elama. Kas see on teise inimese suhtes õigustatud? Ei ole, aga rasked ajad mõjuvad inimestele lihtsalt erinevalt. Seega inimesed ei ole muutunud õelamaks, vaid inimeste raskused on läinud lihtsalt tunduvalt suuremaks.

Lõpetuseks, Tony Robbins on öelnud: „Tõhusaks suhtlemiseks peame mõistma, et oleme maailma tajumise poolest erinevad ja kasutama seda arusaama teistega suhtlemisel.“ Kas Sa pead lubama endaga teisel inimesele pahasoovlikult käituda? Ei, seda ei tohi aktsepteerida, aga mõnikord ei olegi ebaõiglase käitumise taga õelus, vaid lihtsalt üks katkine hing ja keeruline eluperiood. Selge on see, et kui Sinuga järjepidevalt kehvasti käitutakse sama inimese poolt, siis ei ole sellele vabandusi. Sa võid inimest mõista, aga Sa ei saa teda muuta. Mõnikord ongi kõige parem kaitse – taandumine ja aru saamine, et ebaõiglane olukord ei olnud Sinu põhjustatud. Mõista ja lase sel minna, sest Sa väärid siin elus parimat.