Öeldakse, et eestlased on selgeltnägijate usku. Tunnistan, et usun ka ise, et on olemas inimesi, kellel on teatud meeled rohkem arenenud kui teistel. Samas ei arva ma seda, et kõik, kes julgevad end nimetada selgeltnägijaks või nõiaks, seda ka päriselt on. Sa imestad, et miks nad ennast siis nii nimetavad ja inimestelt oma teenuste eest raha võtavad? Põhjuseid ei peagi kaugelt otsima: kuulsusejanu, raha ja mõningal juhul ka teadmatusest tingitud rumalus. Me kõik teame seda lugu kuningast, kellele uued ilusad rõivad meeldisid ning kellele õmmeldi haruldased riided, mida nägid ainult targad ja ametisse kõlbulikud isikud. Kuidas see lugu lõppes? Keiser oli alasti, aga keegi peale noore lapse ei julgenud seda välja öelda. Täpselt nii on ka mitmete selgeltnägijatega, kes ise siiralt usuvad, et on justkui väljavalitud. Ometi võib olla neil veel palju õppida või polegi need võimed nii tugevad, kui nad ise arvavad enesel olevat. Mis saab siis, kui Sina otsustad sellise soolapuhuja juurde minna oma muredega?

Toon mõned näited. Esimene näide räägib meesterahvast, kelle elus oli juhtunud traagiline sündmus. Me kõik teame, et kui inimene on šokis, siis temaga on eriti lihtne manipuleerida. Sealjuures luua müstikat sinna, kus seda tegelikult ei eksisteeri. Igal juhul tundis mees enda sõnul toona end jõuetuna ning eluraskuste poolt nii läbi klopituna, et ainus ratsionaalne mõte, mis temani jõudis – peab pöörduma selgeltnägija poole. Kuna tegemist oli üheksakümnendatega, siis selgeltnägijaid ei reklaamitud meedias selliselt nagu me seda täna näeme. Mehe sõnul jõuti toona selgeltnägijateni soovituste alusel. Nii ta pöörduski ühe naise poole, keda üks tuttav oli talle soovitanud. Kui ta kokkulepitud ajal selgeltnägija kodu ette jõudis, siis tuli talle laudast vastu poriste kummikutega ja pearätiga naisterahvas, kes teatas, et ta teab, miks mees ta poole pöördus, kuid ta ei saa teda aidata. Mees palus ja anus. Naine kutsuski ta lõpuks tuppa ning ainus, mis ta talle ütles oli, et kõik saab korda. Küsides erinevaid küsimus oleviku ja tuleviku kohta oli vastus imelihtne: „Sul ei ole seda vaja teada. Kõik läheb hästi“. Mehe sõnul ei rääkinud selgeltnägija midagi ta minevikust. Mitte midagi ta tulevikust, veel vähem olevikust. Küll aga rääkis ta täheinimestest, haldjatest, härjapõlvlastest jms ning tegi ettepaneku meest õpetama hakata, kui too peaks huvituma. Mees oli hämmeldunud. Sa arvad, et halvas mõttes? Sugugi mitte. Selgeltnägija leidis ju tema jaoks aega, et teda õpetama hakata. Seega saab ta hiljem ju ise küsida küsimusi, mis teda huvitavad. Sellise järelduseni jõudis mees oma peas ja oli selgeltnägija juurde mineku üle siiralt õnnelik. Lähedastele oma kogemusest rääkides olid nood ilmselgelt skeptilised, sest ta ei saanudki ju midagi teada, aga kuna ta hakkas selle naise juures õppimas käima ning tundus, et see viis ta mõtted vähemalt mujale raskustest, millesse ta oli sattunud, siis ei püütud teda ka ümber veenda. Mehe sõnul läks kogu olukord kummaliseks siis, kui ühel õpetamise päeval naine talle käe põlve peale pani ning hakkas rääkima teemadel, kus kahetist mõtlemist ei saanud tekkida. Ei pea vist mainima, et mees lõpetas „õpingud“ selgeltnägija juures. Tagantjärgi seda olukorda hinnates ütleski too meesterahvas, et ta oli nii raskes seisus ja lasi endaga lihtsalt manipuleerida. Kuna naine nägi välimuselt temast tunduvalt vanem välja ei osanud ta aimatagi, et tegelikult oli naisterahvas temast vaid paar aastat vanem ning ilmselgelt oli mehe otsinguil. Rääkides oma õpingutest, ütles mees lühidalt, et info mille toona oma “õpetajalt” sai, on täna kõik alternatiivsed meediaväljaanded täis. Mehe sõnul oli see naine selgeltnägemisest valgusaastate kaugusel, aga inimesed tõesti käisid ta juures. Tema sõnul ei saanud keegi neist vajaminevaid vastuseid. Ometi teda kiideti. Miks? Ta oli ideaalselt selgeks õppinud, kuidas inimestega manipuleerida. Selles oli ta kahtlemata osav.

Teine näide räägib naisterahvast selguse huvides nimetame teda Viiviks. Viivi pöördus oma murega samuti selgeltnägija poole. Taaskord, mitte üks kord vaid korduvalt. Tihe väikeste vahedega pöördumine on ka üks ohumärkidest. Kui pöördud korduvalt ja tihedalt mõne selgeltnägija poole, mõtle, kas äkki pole Sa langenud manipulatsiooni ohvriks ning pole muutunud lihtsalt soolapuhuja kõndivaks rahakotiks? Näite juurde tagasi tulles. Viivi sõnul oli selgeltnägija rääkinud ta minevikust mõnd asja üsna täpselt. Seevastu olevikust ei osanud ta rääkida muud kui, et naisel on tõesti raske periood, mis ilmselgelt oli toona Viivi näost juba näha. Tulevikust maalis nõid, aga nii tumeda pildi, et kui sinna minnes oli naisel lihtsalt raske periood, siis sealt tulles, oli ta enda sõnul juba sügavas masenduses. Nimelt olevat naise raskused tingitud tema abikaasast, kellest ta pidavat varsti lahku minema. Nõia hinnangul ei pidavat mees teda armastama. Naise sõnul oli suhete valdkond toona veel ainus, mis näis tõesti korras olevat. Abikaasa oli toetav, alati aitas. Neil olid ühised hobid ja huvid, toredad lapsed. Aega veedeti koos perega, aga ka kahekesi. Nüüd oli Viivi veendunud, et järelikult mees varjab ta eest midagi. Nende suhe abikaasaga muutuski halvemaks, sest naine ise oli muutunud. Peale esimest seanssi hakkaski Viivi iga kuu selle selgeltnägija juures käima. Enda sõnul uuris ta abikaasa armukeste kohta ja kuidas saaks abikaasa nn teolt tabada. Tagantjärgi meenutas naine naerdes, et põhilised mured, mille pärast ta selgeltnägija poole pöördus, ununesid tal sootuks. Kuidas siis Viivi ikkagi lõpuks loobus oma raha soolapuhuja juurde viimast? Tema sõnul proovis, mis ta proovis, aga armukest ei ole võimalik leida, kui sellist inimest ei eksisteeri. Ka aitas abikaasa lõpuks naisel ära lahendada olukorra, mille pärast oli ta esmalt selgeltnägija poole pöördunud. Viivi meenutas, et selgeltnägija rääkis talle abikaasast lugusid, mida võib lausa fantaasia valdkonda liigitada, aga murest murtud inimene ei mõtle paraku selgelt. Olgu öeldud, et naine külastas räägitud nõida peaaegu kümme aastat tagasi, kuid on oma abikaasaga tänase päevani abielus. Kes teab, kui ta abikaasa poleks tema suhtes nii mõistev olnud, siis võibolla nad oleksidki toona lahku läinud? Seega mõelge ikka enne, kui tõsiselt te võtate neid ennustusi, mida teile räägitakse. Kui üks osapool ei saa aru, et teeb inimestele halba ja muudab nende elu suunas, mis ei ole nende jaoks mõeldud, siis peab olema Sinul kui kliendil piisavalt kriitilist meelt, et mitte uskuda kõike, mida Sulle räägitakse.

Ma usun, et tõeliste võimetega inimesed ei hirmuta Sind tumeda tulevikuga ega muuda Sind enda püsikliendiks. Nagu öeldakse on inimene ise oma õnne sepp. Ka tulevik on muutuv. Seega pole ju võimalik seda ette ennustada või kuidas? Sina ise saad oma elu muuta paremuse poole ning kui keegi hakkab Sind hirmutama, siis ära lase seda. Ole ise enda elu looja. Tasub meeles hoida, kui midagi ise väga usud, siis see võibki tõeks saada, sest Sa alateadlikult hakkad seda oma ellu tõmbama. Miks siis tõmmata oma ellu võõra inimese negatiivseid fantaasiaid? Realiseeri hoopis selline elu, mida ise tahad elada ja millest oled unistanud. Usu mind, Sa oled seda väärt.