Arthur Schopenhauer on öelnud: „Keskmine inimene on mures selle üle, kuidas aega surnuks lüüa, andekas inimene püüab aega ära kasutada.“ Väga tabavalt öeldud, aga miks see nii on? Kas keskmine inimene on andetu? Loomulikult mitte. Igal inimesel on oma anded ja oskused. Kas keskmine inimene on laisk, et tahab aega surnuks lüüa? Ei, ma ei usu, et keegi teadlikult oma aega tahab pidevalt tühja-tähja peale kulutada. Seda tehakse pigem oskamatusest ja mitmelgi juhul seetõttu, et oma aega ei väärtustata. Kuna aja piiratuse peale lihtsalt ei mõelda. Miks? See on kauge tulevik. Samas kui kauge see kellegi jaoks tegelikult on – ei tea meist keegi. Miks on vaja aeg enda kasuks tööle panna?

Mõtle, kui palju Sa tead end ümbritsevate inimeste hulgas neid, kes on oma eluga päriselt rahul? See ei tähenda, et neil puuduksid elus väljakutsed, aga nad on tõesti õnnelikud sellel teel, kus nad piltlikult öeldes parasjagu kõnnivad. Nad täidavad järjest oma unistusi. Nad väärtustavad aega, mis neile on antud ning naudivad elu. Mitu inimest Sulle koheselt meenub? Ma julgen väita, et mitte üleliia palju. Miks? Kas seepärast, et keskmise inimese loomuses on olla oma eluga rahulolematu? Isegi kui elu on väga hea, siis ikka leitakse midagi, mis saaks veel parem olla. Aga äkki on sellel rahulolematusel taga suuremad põhjused?

Ma olen märganud, et keskmiselt lepivad inimesed oma elus vähesega, kuigi nad on tegelikult suutelised palju-palju enamaks. Miks? Meie hulgas on omajagu inimesi, kes ei suuda väärtustada oma andeid ning seetõttu ei saa nad neid ka enda kasuks tööle panna. Ma arvan, et Sullegi meenub mõni inimene, kes oskab midagi väga hästi teha, aga ise ei näe ta selles andes või oskuses väärtust. Teisalt on meie hulgas ka neid inimesi, kes on oma andest teadlikult, kuid kellel puudub julgus see enda kasuks tööle panna. Kolmandaks ei tohi me unustada neid inimesi, kes on hõivanud end kõikvõimalike kohustustega (autoliisingud, tarbelaenud, reisilaenud jms) ning uskuge mind, viimane asi millele nad mõtlevad, on aja piiratus ja anded, mida enda kasuks tööle panna. Neil on lihtsalt nii palju kohustusi, et neil pole aega selle peale mõelda. Paradoksaalne, või kuidas?

Mis neid inimesi ühendab? Lisaks sellele, et nad ei oska oma aega väärtustada, on nad väga sõltuvad oma tööandjast. Kuidas? Kui inimene pole oma andeid ja aega enda kasuks tööle pannud, siis on ta ka töö kaotamise korral väga haavatavas seisus, sest peale võetud kohustused vajavad maksmist ja pere toitmist. Just sel põhjusel ongi vaja oma anded/oskused enda kasuks tööle panna ning sedaviisi toimides kasutadki kavalalt ära aega, mis on Sulle kingitud. Lisaks sellele annab see Sulle igapäevasesse ellu kaasa turva -ja rahulolutunde, sest Sa realiseerid oma andeid ja täidad unistusi. Mida rohkem on õnnelikke ja rahulolevaid inimesi, seda rahulolevam ja mõistvam on ka ühiskond.

Kuidas Sina saad panna aega enda kasuks tööle? Unusta ära lause: „Mul ei ole selleks aega…“ Jäta meelde, et aega pole meil kellelgi kunagi piisavalt, seda tuleb lihtsalt ise võtta. Mida ma sellega öelda tahan? Vahel on vaja ka meelistegevuste jaoks aega planeerida, mitte lükata neid lõputult homsesse, mis kunagi kätte ei jõua, sest iga päev tuleb vahele midagi muud „olulist“.

Mis veel? Arenda enda andeid ja oskuseid järjepidevalt edasi isegi siis, kui Sulle endale ei tundugi need mingi erilise talendina. Miks? Sa tänad end selle eest tulevikus. Nagu mu hea sõber kunagi ütles, et täna tuleb teha seda, mida teised ei tee, et Sa homme saaksid teha seda, mida teised ei suuda.

Sa oled oma andeid ja oskuseid arendanud, aga mis edasi? Nüüd tuleb olla julge ja enesekindel ning need enda kasuks tööle panna. Kuidas? Toon näite. Ma tean üht meesterahvast, kellele väga meeldib ise puidust mööblit valmistada. Alguses tegi ta seda vabal ajal enda otstarbeks, aga tasapisi said nii tuttavad kui ka sõbrad teada noormehe huvist ning palusid nii üht kui ka teist endalegi valmistada. Täpselt nii panigi too meesterahvas oma oskused ja anded enda kasuks tööle ning hakkas lisaraha teenima vabal ajal oma meelistegevusega.

Kas pole mitte ahvatlev? Teha seda, mis meeldib ning saada selle eest ka tasu. Sealjuures tagab see kindlustunde ka selleks olukorraks, kui peaksid, mis iganes põhjusel töö kaotama. Sa ei ole enam tuulte poolt räsida, sest Sul on oskused ja anded, mida oled juba enda kasuks tööle pannud. Nüüd on vaja nende mastaapsust lihtsalt suurendada.

Kuidas aeg lõplikult enda kasuks tööle panna? Teenitud lisatulu oma annete pealt ja teatud protsent oma põhitöö palgast on mõistlik igakuiselt investeerida aktsiatesse/kinnisvarasse, mis toodab Sulle tulu piltlikult öeldes ka une ajal. Niiviisi aastaid toimides – saadki öelda, et oled ise igas mõttes oma aja peremees.

Usu, annete ja aja enda kasuks tööle panemine tõstab Su elukvaliteeti ja üldist eluga rahulolu. Seega ära lükka oma annete arendamist või rakendamist sellesse hetke, mil Sul on rohkem aega, vaid haara härjal sarvist ja võta see aeg juba TÄNA. Nagu ütlevad Artur Alliksaare luuleread: „Ei ole paremaid, halvemaid aegu. On ainult hetk, milles viibime praegu…“